A szegényeknek is lakniuk kell valahol
Svájcban a lakosságnak 57, Németországban 53, Szlovéniában 23, Csehországban 22 százaléka lakik bérlakásban, nálunk 9,9.
A frank árfolyamának tegnapi elszabadulása azokat igazolta, akik ragaszkodtak a fennmaradt szerződések minél gyorsabb forintosításhoz.
„Felrobbantotta tegnap a pénzpiacokat a svájci jegybank, amely bejelentette, hogy nem tartja tovább az euróhoz viszonyított, mesterségesen fenntartott árfolyamplafont. A lépést követően elszabadult a pokol: hirtelen 40 százalékkal (!) erősödött a frank az euróval és a dollárral szemben, régiónk valutái pedig 20-30 százalékkal gyengültek a frankhoz képest. A forint árfolyama a cseh koronával és a lengyel zlotyval együtt mozgott, ami szintén mutatja, hogy nem belső okokra vezethető vissza a tegnapi árfolyammozgás. Ezt azért érdemes rögtön az elején tisztázni, mert egy ilyen helyzetben könnyű félrevezetni a devizában eladósodottak százezreit. (...)
A frank árfolyamának tegnapi elszabadulása azokat igazolta, akik ragaszkodtak a fennmaradt szerződések minél gyorsabb forintosításhoz. A 256 forintos frankárfolyamon átváltott kölcsönnel rendelkező több százezer egykori (!) frankhitelesnek ma már mindegy, hol áll a kurzus. Megszabadultak a kockázattól. Akik azonban kimaradtak a forintosításból, most szorult helyzetbe kerültek: ők a devizaalapú autóhitellel, személyi kölcsönnel és vállalkozói hitellel rendelkezők. Hogy a közel 380 ezer szerződő féllel mi lesz, ma nehéz megjósolni.
Egy azonban biztos: akik ilyen végtelenül kiszolgáltatott helyzetbe sodorták az országot, büntetlenek maradtak. Most csak abban reménykedhetünk, hogy előbb-utóbb elül a piaci pánik, és a valós értékéhez közelít a frank.”