Az LMP kiáll mind a Kanada és az Európai Unió közötti kereskedelmi egyezmény (CETA), mind az Egyesült Államokkal létrehozandó megállapodás ellen (TTIP) – mondta pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Schmuck Erzsébet, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője.
A titokban tárgyalt szabadkereskedelmi egyezmények a multinacionális vállalatok profitmaximalizálását szolgálják, és mindkét megállapodás lazítana az európai élelmiszerbiztonsági szabályokon, valamint a génmódosított termékek előállításának előírásain – sorolta kifogásaikat.
Schmuck Erzsébet egy szlovén tanulmányt is ismertetett, amely szerint a szomszédos ország számára nemhogy gazdasági növekedést nem eredményezne a TTIP, de tíz év alatt a GDP és a munkahelyek számának csökkenését hozná.
A politikus beszámolt arról is, hogy pártja csatlakozik ahhoz a civilek által kezdeményezett európai aláírásgyűjtéshez, amely a szabadkereskedelmi egyezmények megkötése ellen indult. Mint mondta, ezzel céljuk a nyomásgyakorlás, mivel az Európai Bizottság tavaly elutasította a hivatalosan indult kezdeményezést arra, hogy az unió állampolgárai is beleszólhassanak az egyezményekbe.
Emlékeztett: a témában az LMP parlamenti vitanapot is kezdeményezett, amelyet várhatóan februárban tartanak.
Schmuck Erzsébet kérdésre válaszolva azt mondta: azt nem tartja valószínűnek, hogy az Egyesült Államok a kitiltási ügyet nyomásgyakorlásra használná a TTIP támogatásához, azt azonban el tudja képzelni, hogy az USA valamilyen módon mégis él a ráhatás eszközével. Ugyanakkor beszámolt arról is: az Egyesült Államok ideiglenes ügyvivője az LMP társelnökeivel tárgyalva felajánlotta, hogy minden, a párt által kért információ megszerzéséhez segítséget nyújt a TTIP-vel kapcsolatban.