Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
Előzetes normakontrollt kérne az Alkotmánybíróságtól az új útdíjrendszerről az LMP, mivel a párt szerint rendkívül rövid idő állt rendelkezésre a felkészüléshez, ami szerintük sérti a jogbiztonsághoz. Mivel ehhez a képviselők negyedének támogatottsága szükséges, az LMP megkereste az ügyben a másik két ellenzéki frakciót is.
Az LMP megkeresi a parlament másik két ellenzéki frakcióját, hogy együtt forduljanak előzetes normakontrollért az Alkotmánybírósághoz az útdíjról szóló rendelet miatt. Az LMP szerdán közleményben tudatta az MTI-vel, hogy szerinte a rendelet sérti a jogbiztonságot, mert rendkívül rövid felkészülési időt hagy. Közölték: megkeresik a másik két ellenzéki frakciót, mert az alkotmánybírósági normakontroll kezdeményezéséhez a képviselők egynegyedének támogatása szükséges.
Szél Bernadett, az LMP társelnöke és Keresztes László Lóránt, az LMP közlekedéspolitikai szakszóvivője hangsúlyozza, hogy az elkerülő utak fizetőssé tétele nem csupán egy újabb sarc, amellyel a kormány pénzt hajt be az emberektől, hanem rossz intézkedés is, amelynek következtében az egész országban romlanak a közlekedés feltételei. A kapkodva bevezetett intézkedés ugyanis nem csupán a Budapest környéki agglomerációban élőket sújtja majd, de az összes vidéki elkerülő utat is fizetőssé teszi, így rosszabb lesz többek között a Tatbánya, Tata, Győr, Mosonmagyaróvár, Hatvan, Nyíregyháza, Debrecen, Kecskemét, Székesfehérvár és Kaposvár környékén élőknek is – írták.
Annak ellenére, hogy a kormány újabb terhet ró az emberekre, gyakorlatilag nem biztosított felkészülési időt a fizetési kötelezettség kiterjesztése előtt. Az egyeztetés nélkül bevezetett útdíjra ugyanakkor a kormány sem készült fel, hiszen a fizetési rendszer még csak nem is működik – olvasható a közleményben.