Schiffer András elárulta, alkalmas lenne-e a kormányzásra a Tisza Párt (VIDEÓ)
Az LMP egykori vezetője Rónai Egonnak arra a kérdésére is válaszolt, hogy tervez-e visszatérni a politikába.
Haladéktalanul kivizsgálja a Vidékfejlesztési Minisztérium, hogy mire költötték a 2009-ben parlagfű-mentesítésre felajánlott összeget – jelentette be a miniszter. A tárca közleményében azt írta, sajnálja a történteket. Arra is felhívták a figyelmet: 2010 és 2014 között 52 milliárdot költöttek parlagfű-mentesítésre a kormány.
Haladéktalanul vizsgálatot rendel el Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a parlagfű-mentesítéshez kötődő összegek civil szervezetek által vitatott felhasználásával kapcsolatban, a tárca sajnálja a történteket – közölte a Földművelésügyi Minisztérium sajtóirodája hétfőn az MTI-vel. A közleményben kiemelik, hogy parlagfű-mentesítésre a kormány 2010 és 2014 között közvetlen és közvetett módon 52 milliárd forintot fordított, ez „lényegesen meghaladja az állampolgári szja-felajánlások összegét”. Emlékeztettek arra is: újra a minisztérium rendelkezésére áll az eredetileg a felajánlásokból származó 642 millió forint, amelyre pályázatot írtak ki.
A minisztérium újabb hétfői, bővített közleményében úgy fogalmaztak: az összegek civil szervezetek által vitatott felhasználásával kapcsolatban a miniszter haladéktalanul vizsgálatot rendel el, és annak lezárultával a felelősségre vonás sem marad el. „A tárca sajnálja a történteket és köszöni, hogy a civil szervezetek az esetleges visszaélésekre felhívták a figyelmet” – írták. Kitértek arra is, hogy azt a 642 millió forintos összeget, amelyre pályázatot írtak ki, korábban zárolták, majd átcsoportosították.
Kedden írt arról a hvg.hu, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium a 2009-ben a kiemelt előirányzati célként a parlagfű elleni harcra felajánlott személyi jövedelem adó 1 százalékából összegyűlt 1,1 milliárd forintot nem a célnak megfelelően használta fel. A Parlagfűpollen No Társaság 2013-ban közérdekű adat kiadása iránt pert indított a minisztérium ellen, az adatok egy részét idén szeptemberben, többi részét pedig novemberben adta ki a tárca a civil szervezetnek. A hvg.hu azt írta: az adatok szerint az 1,1 milliárd forintból a tárca 642 millió forintot átcsoportosított, és főként az állami létszámleépítések miatti végkielégítésekre, emellett tanyafejlesztési programra és más előirányzatra, illetve intézményi célokra fordította. A minisztérium által a parlagfű elleni védekezés szakmai feladataira fordított összegként feltüntetett további 463 millió forint jelentős részét a minisztériumhoz tartozó hivatalok, szervezetek közüzemi számláira költötték, valamint informatikai, irodai és mobilkommunikációs eszközöket vásároltak belőle – olvasható a cikkben.
A HVG először szeptemberben, az adatok első részének kiadása után foglalkozott a témával. A kormány november végén a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból 642 millió forint egyszeri átcsoportosítását rendelte el parlagfű elleni közérdekű védekezésre. A minisztérium csütörtökön azt közölte: még ebben az évben 642 millió forintos kerettel pályázatot írnak ki civil szervezeteknek közterületek parlagfű-mentesítését segítő eszközök beszerzésére. A Parlagfűpollen No Társaság közleményben tiltakozott ez ellen, mint írták, mivel a parlagfű legalább 90 százaléka nem köz-, hanem mezőgazdasági magánterületeken nő, „nagy a veszélye annak, hogy a pályázat útján megszerzett eszközök nem valós parlagfű-mentesítést szolgálnak majd”.
Az LMP csütörtöki közlése szerint a párt hűtlen kezelés gyanúja miatt feljelentést tesz a parlagfű irtására szánt felajánlások "elherdálása" miatt. Az ellenzéki párt szerint kimeríti a hűtlen kezelés fogalmát, de a hivatali visszaélés és a költségvetési csalás gyanúját is felveti, hogy a felajánlásokból származó pénzt többi között elbocsátások finanszírozására, számítástechnikai eszközökre, cipőtisztító gépre és bőrtáska vásárlásra költötték.