Soros-hálózat és a médiafront: a magyar információs háború új fejezete
Egy újabb jelentés, amely nemzetközi feszültséget szít Magyarország körül – valójában kié a narratíva?
Több mint egymilliárd forintot ajánlottak fel az adófizetők 2009-ben az adójuk 1 százalékából parlagfűmentesítésre, ehelyett azonban végkielégítésekre, terepjáróra és számítógépekre költötte a pénzt a kormány 2011 első felében. Csak most lett vége a közérdekű adatok kiadása iránti pernek, így kiderült, pontosan mire költötték a pénzt.
Az adó 1 + 1 százalékából a második 1 százalékot nem csak egyházaknak lehet felajánlani, de az Országgyűlés által meghatározott kiemelt célokra is. Ilyen volt 2009-ben a parlagfűmentesítés, amire 177 ezer adófizető összesen 1,1 milliárd forintot ajánlott fel.
Egy civil szervezet, látva, hogy a parlagfűhelyzet semmit sem javult, tájékoztatást kért a Vidékfejlesztési Minisztériumtól, de hiába. Végül közérdekű adat kiadása iránti pert indítottak a TASZ segítségével, de csak 2013-ban.
Végül a Fővárosi Törvényszék az adatok kiadására kötelezte a minisztériumot, így kiderült, hogy valójában végkielégítésekre költötték a pénzt, de vettek belőle terepjárót, számítógépeket és irodaszereket is, sőt egy Sziget-kitelepülést is ebből finanszíroztak 2011-ben; bár itt részben a parlagfű is téma volt.
Százmilliót azért költöttek a gyomnövény légi felderítésére és negyvenet közérdekű védekezésre.
A Költségvetési Felelősségi Intézet szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány a meghatározott célra felajánlott összegeket másra költötte. Szerinte a zárszámadáskor ezt az Országgyűlésnek sem szabadott volna jóváhagyni, és az is kérdéses, hogy az Állami Számvevőszék miért nem tett semmit.
A hvg.hu által megkérdezett parlagfűszakértő szerint a felajánlott egymilliárd forintból nagy előrelépést lehetett volna elérni a kétmillió allergiás érdekében.