Egy nappal leváltása előtt pert indított egy magyar iskola miatt a Maros megyei prefektus

2014. december 19. 09:26

Csütörtökön közölte a román kormány, hogy leváltja a székely megyék prefektusait. Egyikük, a Maros megyei Vasile Oprea utolsó hivatali napján még keresettel megtámadta az iskolák jövő tanévre vonatkozó jegyzékét, amit az önkormányzat fogadott el. Így kérdésessé vált, hogy a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium külön intézményként saját épületbe költözhet-e jövő szeptembertől.

2014. december 19. 09:26

Leváltása előtt egy bírósági keresettel akadályt gördített a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium működése útjába Vasile Oprea Maros megyei prefektus – közölte pénteki számában a Krónika erdélyi magyar napilap. A román kormány csütörtökön közölte, hogy leváltja Kovászna és Maros megye román, valamint Hargita megye magyar prefektusát. Korábban a Kovászna megyei prefektus arról híresült el, hogy bírságokat szabott ki a magyar himnusz éneklése miatt.

A Maros megyei prefektus a marosvásárhelyi önkormányzatnak azt a határozatát támadta meg, amelyikben elfogadták a városban működő iskolák 2015/2016-os tanévre vonatkozó jegyzékét. E jegyzék a Római Katolikus Gimnáziumot is tartalmazta. A gimnázium idén szeptemberben kezdte meg működését önálló intézményként, de egyelőre a Bolyai Farkas Gimnázium biztosított számára termeket.

A római katolikus egyház fennhatósága alá tartozó intézmény arra készült, hogy a következő tanévtől átköltözik abba a patinás iskolaépületbe, amelyet 1905-ben a II. Rákóczi Ferenc Katolikus Főgimnázium számára építtetett, és amelyet – a kommunista államosítás után – visszaszolgáltattak az egyháznak. Az épületben jelenleg a román és magyar tagozattal is rendelkező Unirea (Egyesülés) Főgimnázium működik. Peti András, Marosvásárhely alpolgármestere a Krónikának elmondta: nem tudja, milyen következményei lehetnek a prefektus által elindított közigazgatási pernek.

A törvény azt mondja, ha egy határozatot a kormánymegbízott megtámad, azt automatikusan fel kell függeszteni, de ez esetben a gyerekek ott vannak a padokban, tanulnak, az iskola pedig működik” – mutatott rá a marosvásárhelyi alpolgármester, aki szerint „csak Romániában fordulhat elő, hogy a tanév közepén megtámadnak egy ilyen határozatot”.

A prefektus által megtámadott határozatba belefoglalták azt is, hogy a katolikus gimnázium csak akkor kerülhet be az iskolai névjegyzékbe, ha a római katolikus egyház szerződést köt a város vezetőségével arról, hogy a tulajdonában levő épület egy részét bérbe adja az Unirea Főgimnáziumnak. A bérleti szerződést a hét elején látta el kézjegyével Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek és Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere.

Noha az 58 ezres marosvásárhelyi magyarság Erdély legnagyobb, egy településen élő magyar közössége, a városban a román hatóságok rendre akadályokat gördítettek a magyar tannyelvű iskolák létrehozása elé, és vegyes iskolák működtetését szorgalmazták. Míg Kolozsváron öt magyar iskola működik az egyházaknak visszaszolgáltatott épületekben, Marosvásárhelyen a 2014-es tanévkezdésig a Bolyai Farkas Gimnázium volt az egyetlen önálló magyar tanintézmény.

Kép forrása: Marosvásárhelyi képeslapok

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
packó_
2014. december 19. 10:55
A magyar érában EZT nem csinálták a magyarok a románokkal Erdélyben. Tényleg egy kis tolvaj társaság. A világ leghitványabb népe, írja Anonymus a Gestában a vlachokról. Pedig az még csak a XIII. sz. volt!
alex.leopardi
2014. december 19. 10:33
semmi új a nap alatt,azon csodálkoznék ha nem teszi
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!