A jövő évi költségvetés nem ötmillió dolgozó ember jövedelemviszonyait, hanem ötmillió létminimum alatt élő ember jövedelmi helyzetét fogja meghatározni – mondta Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője a szocialisták országos elnökségi ülését követő szerdai sajtótájékoztatóján. A politikus úgy fogalmazott: 2014-ben nőtt a szegénység, jelenleg közel hatszázezer gyermek nélkülöz, az egykulcsos adórendszer pedig 2015-ben sem segít majd a társadalom jövedelmi szétszakítottságának enyhítésén. Jövőre minden magyar állampolgárnak újabb költséget okoz majd az élelmiszerekre rakódó adóterhek növekedése – folytatta. Hozzátette, hogy a cafetéria átalakításával hat év alatt nulláról 51,3 százalékra növelték annak az adóterheit.
Tóbiás József arra is kitért, hogy 2015-ben 25 százalékkal csökkentik a szociális ellátásokra fordítható összegeket. Az önkormányzatokban pedig olyan rendszert igyekeznek kialakítani, amelyeikben megszűnik a többféle címen juttatható szociális támogatás, ehelyett a polgármester egy személyben dönthet – közölte. Hangsúlyozta, hogy eközben idén jóval több tőke áramlott ki az országból, mint amennyi bekerült. A pártelnök-frakcióvezető úgy fogalmazott: ebből adódóan folytatódnak az „elszegényedés évei”.