A budavári önkormányzat üzemeltetheti tovább a legendás Ruszwurm Cukrászdát
Úgy tűnik, véget érhet az évek óta tartó jogi csatározás Sissi kedvenc cukrászdája körül.
Fiatal politikusok vitáztak Balatonfüreden, az Infotér Konferencia nulladik napján, többek közt a fiatalok és a közélet viszonyáról, az egyetemi politizálásról és az elvándorlásról.
Szerdán este, a balatonfüredi Infotér konferencia nulladik napjának kerekasztal-beszélgetésén Böröcz László, a Fidelitas ügyvezető alelnöke, Farkas Gergely, a Jobbik Ifjúsági Tagozat elnöke és Szarvas Koppány Bendegúz, az Ifjú Demokraták (IDE) elnöke vitatkoztak arról, mit kínál ma Magyarország a fiatalok számára. A beszélgetés moderátora Balogh Ákos Gergely, a Mandiner főszerkesztője volt.
A fiatalok elvándorlásáról a Fidelitas alelnöke azt mondta, hogy nem példátlan a magyar történelemben, a 19. és a 20. század fordulóján – amire ma monarchia aranykoraként tekintünk vissza – szintén nagyon sokan hagyták el az országot. Böröcz abban bízik, hogy ezek az elvándorlók előbb-utóbb hazajönnek, amihez azonban a kormánynak először az ország gazdaságát és költségvetését kellett rendbe tennie. A jobbikos politikus szerint a fiatalok fő problémája a kiszámíthatatlanság, ez a külföldre költözés egyik fő magyarázata is, és ezért súlyos felelősség terheli a kormány össze-vissza döntéseit. Az IDE elnöke azt mondta, 2010 előtt kifejezetten kiszámítható, tervezhető volt a jövő a fiatalok számára, nem véletlen, hogy az Orbán-kormány hivatalba lépése előtt nem volt olyan év, amikor több mint negyvenezren hagyták volna el az országot. Szerinte akkor lesz ismét vonzó a hazatérés a fiataloknak, ha az ország kelet helyett ismét demokratikus, nyugati irányba fordul.
Mindhárom politikus egyetértett abban, hogy a politikai ifjúsági szervezetek számára lehetővé kéne tenni, hogy jelen legyenek a felsőoktatási intézményekben. Böröcz arról beszélt, hogy a Fidelitas 2009 óta következetesen ezt az álláspontot képviseli, amiről már egyeztettek is a Rektori Konferenciával, de úgy látják, hogy még hosszú folyamat vezet oda, hogy el lehessen fogadtatni ezt a felsőoktatás érintettjeivel. Farkas azt vetette a Fidelitas szemére, hogy ha tényleg következetesek, akkor az azt is jelenti, hogy súlytalanok, mivel 2010 óta semmivel sem jutott előrébb ez a kérdés, pedig a kormánypárti szervezetnek sokkal nagyobb a mozgástere, mint egy ellenzékinek. Farkas azt mondta, társadalmi vitának kéne kezdődnie a politika egyetemi jelenlétéről.
Böröcz és Farkas abban sem értettek egyet, hogy mire lenne szükség a politikai ifjúsági szervezetek egyetemi működéséhez: Böröcz szerint ma is megvannak ehhez a jogszabályi lehetőségek, csak az autonóm egyetemek döntésére van szükség, Farkas szerint ehhez módosítani kellene a felsőoktatási törvényt, ami tiltja a pártok jelenlétét (a Jobbik IT a Jobbik részeként működik, míg a többi ifjúsági szervezet jellemzően önálló egyesületként). Szarvas azt mondta, az egyetemi politizálás fő ellenzői azok a pártok, akik nem szeretnék, ha szimpatizánsaik politikával találkoznának és önálló gondolataik lennének.