Vérlázító: letépte a svájci Szűz Mária-szobor ruháját az afgán migráns, koronáját pedig fejére helyezte
Épp karácsony előtt randalírozott a 17 éves migráns, a hívők csak imádkoztak tovább.
Felavatták a tavaly novemberben véletlenül ledöntött Radnóti-szobor mását. A szobor készítője, Melocco Miklós szerint „a magyar költőtől elvárjuk, hogy jós legyen, látnok is legyen”.
Felavatták a tavaly november közepén egy eltévedt autós által ledöntött abdai Radnóti Miklós-szobor részletekig hű mását. Melocco Miklós, a szobor Kossuth-díjas alkotója az ünnepségen elmondta, hogy a szobor eredetijét 1980-ban állították fel; az alkotásban –az özvegy hozzájárulásával – a fiatal költőt örökítette meg.
„A magyar költőtől elvárjuk, hogy jós legyen, látnok is legyen” – fogalmazott az ünnepségen a szobrász, példaként említve a saját halálát megjövendölő Petőfi Sándort, valamint Radnóti Miklós 1936-ban megjelent kötetét, a Járkálj csak, halálraítélt! címűt.
Somogyi Tivadar, Győr alpolgármestere (Fidesz-KDNP) az eseményen arról beszélt, hogy a költő a munkatáborban és az erőltetett menet alatt is sejtette, mi vár rá, mégis alkotott. Az alpolgármester hangsúlyozta: emlékezni nem csupán a holokauszt hetvenedik évfordulóján kötelességünk „folyamatosan a szívünkben és az eszünkben kell őriznünk a fájó és embertelen tettek emlékét”, hogy még egyszer ne történhessen meg hasonló szörnyűség.
Domanyik Eszter, a győri városháza sajtófőnöke korábban elmondta: a Melocco Miklós-mű újraalkotásának és a tereprendezésnek mintegy 15 milliós költségét – korábbi ígéretének megfelelően – a megyeszékhely önkormányzata állta; ennek részeként olyan erős megvilágítást kap az alkotás, hogy véletlenül se fordulhasson elő még egyszer ilyen baleset.
A műalkotást tavaly november közepén döntötte le egy autós; a szobor olyan súlyosan károsodott, hogy nem volt javítható. A tettest, egy 24 éves pápai férfit, aki egy szórakozóhelyre tartva tévedt el éjszaka a sűrű ködben, közúti közlekedés rendjének megzavarása miatt – az MTI értesülése szerint 50 ezer forintos – pénzbírsággal sújtotta és három hónapra eltiltotta a járművezetéstől a Győri Rendőrkapitányság.
Az eset után napokkal jelentette be a győri önkormányzat, hogy ismét kifaragtatja Melocco Miklóssal a szobrot, amely annak a helynek a közelében áll, ahol Radnóti Miklóst 1944 novemberében megölték. Az esettel összefüggésben Magyarországon és a német sajtóban is voltak utalások tavaly novemberben arra vonatkozóan, hogy antiszemita motivációja lehetett a „szobordöntésnek”.