A stratégiai partnerség és a szoros politikai kapcsolatok új lehetőségeket nyitnak Magyarország és Azerbajdzsán együttműködésében – mondta Ilham Alijev azeri államfő az M1 Az Este című műsorának kedden adott interjújában. Az azeri elnök kiemelte: Azerbajdzsán gazdasági fejlődése az elmúlt évtizedben valóban lenyűgöző, ez a legerősebb gazdaság a dél-kaukázusi régióban. Több gazdasági reformot hajtottak végre, és sikerült befektetőket vonzaniuk az olaj- és gáziparba, a világ legfontosabb energiaipari cégei jelen vannak az országban – mutatott rá. Hozzátette: az energiakészleteknek és a reformoknak köszönhetően sikerült csökkenteniük a kiszolgáltatottságukat, és eredményeiket a nemzetközi intézmények is elismerik. Ilham Aliyev közölte: Azerbajdzsán pénzügyi helyzete stabil, és jók a kilátásai is.
Az európai piacokra szeretnének szállítani az energiakészleteikből, ami további lehetőségeket jelentene a gazdaságnak – mondta. A kétnapos budapesti látogatáson tartózkodó azeri államfő emlékeztetett arra, hogy kedden közös nyilatkozatot írt alá Orbán Viktor miniszterelnökkel a két ország közötti stratégiai partnerségről, és korábban hasonló dokumentumokat írt alá más EU-tagállamokkal is. Ez a nyilatkozat, amely nagyon sok területet lefed, jól mutatja a két ország együttműködési szándékát - vélekedett. Megjegyezte: az ilyen egyezményeknek kell jelenteniük az alapot az EU és Azerbajdzsán megállapodásához, hiszen fontos lenne a stratégiai partnerségi megállapodás az unióval is.
Ilham Aliyev hangsúlyozta: országa óriási energiatartalékokkal rendelkezik, és sok erőfeszítést tesz azért, hogy ebből az európai piacokra szállíthasson. Ha megvalósítják a déli gázkorridort, az teljesen átrajzolja Európa energiatérképét – magyarázta. Hozzátette: készletei alapján országa legalább száz évre megbízható forrása lehet az európai gázfogyasztóknak.
A magyar-azeri kétoldalú kapcsolatokat illetően kifejtette: nagyon jók az együttműködési kilátások, Magyarországra partnerként tekintenek, és jelenleg azon dolgoznak, milyen útvonalakon tudnának gázt eljuttatni Magyarországra. A szoros politikai kapcsolatoknak, a kölcsönös bizalomnak és tiszteletnek köszönhető, hogy növekedett a Magyarország és Azerbajdzsán közötti kereskedelmi forgalom, de a kínálkozó lehetőségeket véleménye szerint jobban ki kellene használni. Hozzátette: hosszú távú és mindkét félnek előnyös gazdasági partnerséget építhet ki a két ország.