Folyamatos támadás alatt a szuverenitásunk – interjú Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel
Mi várható a soros elnökségtől az igazságügy területén? Mit gondol az uniós vitákról? Mit tehetünk Európa és hazánk versenyképességéért?
Ügynökkérdésről, a rendszerváltás óta eltelt 25 évről és a keleti nyitásról kérdezték a rendszerváltás előtti utolsó miniszterelnököt, életrajzi könyvének megjelenése kapcsán.
Németh Miklós mást várt '90-ben: mint mondta, a pártok nem ültek össze, a kerekasztal szétesett. Stigmatizálták egymást, miközben nagy problématömeg volt előttük az asztalon. Hozzátette: ma sem késő, hogy belássák a pártok, hogy legalább 10-15 fontos témakörben meg kell állapodni alap dolgokban és azokhoz nem szabad hozzányúlni.
Arra a felvetésre, hogy a baloldali pártokat próbálja meggyőzni erről, azt mondta, ő 2000 novemberében búcsút intett a politikának és ez valószínűleg így is fog maradni.
Az ügynökkérdéssel kapcsolatban úgy fogalmazott: „a magyar belügyminisztériumból hazapateroltattam a szovjet tábornokokat”, akiknek minden átment a kezükön az 50-es évektől kezdve: „mindenről csináltak másolatokat és napokig kamionokkal hordták a papírokat”, még hónapokkal a Dunagate előtt. Riporteri kérdésre hangsúlyozta viszont: a teljes nyilvánosságra ettől még nagyon nagy szükség lenne, 25 év után is. De nyári kijelentésére utalva megismételte, hogy az iratok teljességét Moszkvában kell keresni.
A keleti nyitással kapcsolatban Németh azt mondta: fontosak a keleti kapcsolatok, de egy pillanatig nem lehet kétséges, hogy Magyarország helye az EU-ban van. A fékek és ellensúlyok megnyirbálása ellenére demokrácia van Magyarországon – szögezte le. Hozzátette: van ugyan egy-két rasszista, de azok vannak Németországban vagy Franciaországban is.