A fejlesztési bank felügyeletért is felelős Miniszterelnökség vezetője az MFB-törvény módosítására tett javaslatát csütörtökön nyújtotta be az Országgyűlésnek. Lázár János indíványa indoklásában kifejtette: előterjesztése célja, hogy az MFB által korábban – az állami vagyonról szóló törvény alapján – parlamenti párt irodavásárlására nyújtott kölcsön adatai „a közügyek átláthatóságának elősegítése érdekében” ne minősüljenek banktitoknak. A kihirdetését követő napon hatályba lépő rendelkezést a már megkötött ügyletekre is alkalmazni kellene.
A 2007-es vagyontörvény adott lehetőséget arra, hogy a parlamenti pártok – állami kezességvállalás mellett – kedvezményes MFB-kölcsönnel működési célú ingatlanokat vásároljanak. A lehetőséggel éltek is a pártok, az elmúlt időszakban azonban többször is téma volt az, hogy az SZDSZ nem fizette vissza a hitelt. Legutóbb október 20-án a parlamentben volt napirenden az ügy, amikor a jobbikos Szilágyi György – aki korábban feljelentést is tett a történtek miatt – faggatta Lázár Jánost.
A Miniszterelnökség vezetője az előzményeket ismertetve elmondta: az SZDSZ 415 millió forintot vett fel az MFB-től, de miután nem fizetett, 2010 decemberében a hitelt felmondták, 2011 márciusa óta pedig a pénzintézet végrehajtási joggal rendelkezik az ingatlanfedezetek felett. Hangsúlyozta, a pártot törvény jogosította fel a konstrukció igénybevételére, a bankot pedig törvény kötelezte a hitel biztosítására. Az SZDSZ 408,7 millió forintot nem fizetett meg, ezért az MFB az állami kezességvállalást próbálta érvényesíteni, de miután az adóhatóság szerint a kölcsön nyújtása során súlyos hibákat követtek el, az állam nem vállalt kezességet. Az MFB most kísérletet tesz arra, hogy a biztosítékból megtérülő összeget behajtsa – tette hozzá akkor.
A Fővárosi Főügyészség márciusban azt közölte az MTI-vel, hogy a IX. kerületi ügyészség különösen nagy kárt okozó csalás bűntettének gyanúja miatt rendelt el nyomozást az SZDSZ tartozásával összefüggésben