1956 kettős üzenete a szabadságszeretet és a bátorság, és ezt továbbadva az utódoknak megvalósulhat egy kicsi abból, amiért az '56-osok küzdöttek – mondta a nemzeti ünnep alkalmából tartott szerdai nagymarosi megemlékezésen Harrach Péter.
A KDNP frakcióvezetője, a térség országgyűlési képviselője - a jelenlévő nagymarosi '56-osokat külön köszöntve – ünnepi beszédében hangsúlyozta: 1956. október 23. egy győztes forradalom ünnepe.
Ezeknek a napoknak a történelmi jelentősége – amellett, hogy az első rést ütötte a kommunizmus páncélján – az, hogy belevésődött a nemzet tudatába és a magyarság identitásának részévé vált. Fontosak az ilyen emlékezések, mert a fiatalok számára közvetítik ezt az üzenetet - emelte ki.
A politikus Nemeskürty Istvánt idézve egyebek mellett azt mondta: a népet semmiféle józan megfontolás nem vezette, a nemzet hosszú idő után először kezébe akarta venni a saját sorsát.
Harrach Péter hozzátette: a forradalmár nem mérlegel, hanem elkezdi, bátran csinálja – még akkor is, ha ott van a lehetőség, hogy rosszul végződik –, mert kitör belőle a szabadságvágy. A szabadság élményét meg kell élni minden nap, és bátorság kell sokszor az igazság kimondásához is - fogalmazott a politikus.
Petrovics László (független) polgármester egyebek mellett arról szólt, hogy az apák és a nagyapák nemzedéke olyan zsarnoki rendszer ellen kelt fel 1956-ban, amely elvette tőlük még a gondolkodás szabadságát is. Szüleink, nagyszüleink ajándékát nem szabad hagyni elveszni! – hívta fel a figyelmet.