Német nagykövet: Nem felejtjük el az 1989-es határnyitást

2014. szeptember 10. 21:54

Sohasem felejti el Németország az 1989-es határnyitást – jelentette ki az új budapesti német nagykövet. Lieselore Cyrus úgy gondolja: alapvetően kedvező kép él a németekben Magyarországról, főként a korábbi élmények miatt. A nagykövet szerint a kormánynak törekednie kell, hogy egyes döntései ne változtassák meg ezt a képet.

2014. szeptember 10. 21:54

Az 1989 szeptemberi határnyitás mindig különös jelentőségű marad Németországnak, a magyar döntést soha nem felejti el – hangsúlyozta az MTI-nek adott interjújában szerdán Lieselore Cyrus új budapesti német nagykövet. Magyarország huszonöt évvel ezelőtt nyitotta meg nyugati határát az NDK-s menekültek előtt, és a nagykövet alig néhány nappal az évforduló előtt foglalta el állomáshelyét.

A nagykövet utalt arra: nehéz elképzelni, miként alakultak volna az események akkor, ha Magyarország nem teszi meg ezt a lépést. Lieselore Cyrus szerint ebben az esetben Németország, illetve Európa megosztottsága aligha ért volna ilyen gyorsan véget. „Hálával és örömmel emlékezünk a magyar szerepvállalásra, és ez az oka annak, hogy a német egység napját Magyarországon ebben az évben nem október 3-án, hanem szeptember 11-én ünnepeljük” – jelentette ki. 

A negyedszázaddal ezelőtti eseményekre visszatekintve elmondta, hogy 1989 szeptemberi határnyitást Bonnban élte meg. Diplomataként ugyan akkor hivatalosan nem foglalkozott a menekültek kérdésével, de nagyon jól emlékszik arra, hogy németek milliói minden este a televízió előtt ültek, és nagy izgalommal figyelték, hogy miként alakulnak az események – tette hozzá. 

Cyrus elmondta, hogy Magyarország ismeretlen ország számára, személyes, illetve hivatalos kapcsolatok korábban nem fűzték sem Budapesthez, sem az országhoz. „De biztos vagyok abban, hogy három rendkívül izgalmas évet töltök majd itt el, örülök annak, hogy megismerhetem az országot és az embereket” – mondta.

Főbb céljairól szólva hangsúlyozta, hogy a kétoldalú kapcsolatok számos területén sok a kihívás. Arra törekszik, hogy segítse a kapcsolatok további erősödését, a társadalom valamennyi csoportjával párbeszédet kíván folytatni, és lehetőség szerint minél gyakrabban akar utazni az országban. 

A kapcsolatok jelenlegi helyzetével kapcsolatban utalt arra, hogy a két országot több évszázados barátság fűzi össze. Utalt arra is, hogy Szent István király felesége, Gizella bajor hercegnő volt, azaz – mint fogalmazott – „még messzebb lehet visszamenni.” A jelenről szólva kiemelte, hogy a két ország között állandó a párbeszéd. Németország és Magyarország szoros szövetséges és partner az Európai Unióban és a NATO-ban, mindketten elkötelezettek a demokratikus alapjogok védelme iránt. 

A nagykövet szerint szorosak a gazdasági, kulturális és tudományos kapcsolatok is. „Németország büszke arra, hogy több ezer német vállalat tevékenykedik Magyarországon, Németország a legnagyobb külföldi beruházó az országban, és hasonlóan jelentős a kétoldalú kereskedelmi forgalom is” – mondta, utalva arra, hogy a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara a német és a magyar partnervállalatokat támogatva rendkívül fontos szerepet játszik.

A diplomata a kulturális és a tudományos kapcsolatokról szólva mindenekelőtt az egyetemek szoros együttműködését, ezen belül a mindkét ország diákjait érintő gazdag ösztöndíjprogramokat emelte ki. „Ennek különösen örülök, mert a fiatal generációk sokoldalú kapcsolata a két ország jövőbeni együttműködésének is garanciája” – mondta, emlékeztetve a többi között a Sziget fesztiválra, amelyre immár hagyományosan német fiatalok ezrei érkeznek Budapestre. 

A két ország közötti vitás kérdésekkel kapcsolatban Lieselore Cyrus mindenekelőtt a párbeszéd fontosságára utalt. A kétoldalú kapcsolatoknak szilárdak az alapjai, ami „lehetőséget nyújt arra, hogy valamennyi kérdésről nyíltan és baráti szellemben tárgyaljunk. Ezt is tesszük” – tette hozzá. Emlékeztetett, hogy jövő héten Budapesten tartják a 24. Német-Magyar Fórumot, amely kiváló alkalom azoknak a kérdéseknek a megvitatására is, amelyekkel kapcsolatban eltérnek a vélemények.

Az új német nagykövet úgy értékelte, hogy a jelenlegi Magyarország-képet nagyon sok német számára még mindig az 1989-es „élmények” határozzák meg, ami azt jelenti, hogy az országot pozitív érzelmekkel közelítik meg. „A Magyarország-kép ebből kiindulva Németországban alapvetően kedvező” - jelentette ki. Utalt ugyanakkor arra, hogy a magyar kormánynak az elmúlt években volt néhány olyan döntése, amely vitához vezetett, „ezért arra kell törekednie, hogy mindez ne okozzon kárt az országról kialakított képnek” – jelentette ki. 

A magyarországi német kisebbséggel kapcsolatban a nagykövet arra emlékeztetett, hogy ez a kisebbség mindig is fontos partner volt a kétoldalú kapcsolatok mélyítéséhez, egyfajta híd szerepet tölt be, évszázadok óta a német kultúra és a nyelv ápolásán dolgozik Magyarországon, és hozzájárul a magyar kulturális sokszínűség erősítéséhez. A német nagykövetség szorosan együttműködik a német kisebbséggel, és ezt kívánja tenni a jövőben is – jelentette ki.

Lieselore Cyrus 2014-ig Etiópiában volt nagykövet, és Addisz-Abebából érkezett Budapestre. Most mindenekelőtt meg kell szoknia új állomáshelyét. Etiópia a világ egyik legszegényebb országa, ezért az Európába történt visszatérés mindenekelőtt alkalmazkodást kíván. „Mindezt megkönnyíti az a szívélyes fogadtatás, amelyben részesültem” - jelentette ki az interjúban Németország új budapesti nagykövete.

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tas0125
2015. február 01. 11:48
Kedves Lieselore! egy két dolog felmerült bennem. 1.) A szeme sem áll jól, mélységesen le néz minket és nem is tudja palástolni magát. 2.)Tipikus diplomata:A Román II.VH-i kiugrás, németek elleni árulás okán megköszöni Bukarestnek. Indirekte ez azt is jelentette, hogy mi együtt védtünk a Budai várat. Mi voltunk az utolsó szövetségesek.(csatlósok) Ezek szerint a németek szemében ez hátrányt számít. Újságaik ezt sugallják, akkor ezt őszintén "BESZÉLJÜK MEG". Pardon ezt csak Mi értjük. 3.) Miért jött vajon mégis Mo-ra,hiszen a 89-s nagy nyitást csak kinevezése óta értékeli és még amit egy két dolgot magára olvasott,nagy gyorsan.(B. Gizella) 4.) A szabad piaci vállalkozás legyen tisztességes, mostanság ilyenről nem tudunk. Mire célzott a jenkikre vagy minkre az őszinte kitárulás szintjén? Saját tapasztalatom a 90-s évek elején. A combos nagy méretű korrupciót német vállalkozóktól tanultunk. Igaz azért, mert, a "Kupa-féle" adózási rendszert aki betartotta, meg is bukott. Így született a magyar korrupciós rendszer, azután a kreatív magyar gondolkodás ezen javított is. Uff...
nagykutya
2014. szeptember 11. 07:40
Nagyon hülyén vigyorog. Nagy okosságot mondott ?
Apáczai
2014. szeptember 11. 06:21
"Nem felejtjük el az 1989-es határnyitást" Hálából szabad teret engedünk az eltipróink magyarországi elvtársainak ahhoz, hogy a saját hazájukat és kormányát rágalmazzák. Sőt, be is szállunk a gyalázkodó hazudozó kórusba. Ennyivel tartozunk a posztkommunistáknak.
kzs2
2014. szeptember 11. 05:24
Nyugat-európáról már rég megváltozott a véleménye a Kelet-európaiaknak. Sajnálatos, hogy létrehozták azt a rendszert, ahol nyugatra kell utazni dolgozni, hogy a hazai boltok polcain is legyen mit vásárolni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!