„Meddig akar még a mentelmi joga mögé bújni?” – Brüsszelben kérdezték fel Magyar Pétert (VIDEÓ)
A Tisza Párt vezetője legutóbb Dömötör Csaba fideszes EP-képviselővel szólalkozott össze az Európai Parlamentben.
Hiszékeny Dezső mentelmi jogának a felfüggesztését javasolja a mentelmi bizottság, amely döntött arról is, hogy nem fogadják el az LMP-s képviselők fellebbezését a büntetésük ellen.
Az Országgyűlés mentelmi bizottsága Hiszékeny Dezső szocialista képviselő mentelmi jogának felfüggesztését javasolja – mondta el a testület KDNP-s elnöke kedden Budapesten újságíróknak a testület ülése után. Vejkey Imre a zárt ülésen született határozatról közölte: öt igennel, egy tartózkodás mellett hoztak döntést. A legfőbb ügyész leiratot juttatott el az Országgyűlés elnökéhez, és ebben az szerepel, hogy Hiszékeny Dezső ügyében közvádas bűncselekmény alapos gyanúja merült fel – emlékeztetett. Jelezte: az ülésen meghallgatták Hiszékeny Dezsőt is, és ő is a mentelmi jog felfüggesztését kérte.
Polt Péter legfőbb ügyész júliusban tett indítványt Hiszékeny Dezső mentelmi jogának felfüggesztésére vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt. A Legfőbb Ügyészség akkor közölte: a megalapozott gyanú szerint egy vállalkozó megtudta, hogy Budapest XIII. kerületében van egy olyan használaton kívüli üzlethelyiség, amelynek a bérleti jogát az önkormányzat addig nyilvánosan nem hirdette meg. 2013 januárjában Hiszékeny Dezső akkori alpolgármester – akinek a működési körébe tartozott a kerület üzlethelyiségeinek, lakásainak kezelése – közvetítő útján ötmillió forintot kért azért, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő üzlethelyiség bérleti jogát a bérlemény üzleti hasznosítását tervező embernek juttassa. A pénzt a közlemény szerint nem adták át.
A szocialista politikus kedden újságíróknak azt mondta: nem követett el bűncselekményt, és véleménye szerint az ügyészség politikai megrendelésre cselekszik. Előre megtervezett forgatókönyv szerinti akcióról van szó, amelyben manipulatív eszközöket használnak – tette hozzá. Kitért arra is, hogy „az akció célja alig leplezett módon” a közelgő önkormányzati választás eredményének befolyásolása. Szerinte igazának megvédésére a mai politikai viszonyok között csak egy szabályozott és ellenőrzött jogi eljárás ad esélyt. Ezért kérte a mentelmi jogának felfüggesztését, erről a parlament dönt majd.
Fizethetnek az LMP-sek
A keddi bizottsági ülésen megtárgyalták négy LMP-s képviselő fellebbezését is, amelyet a Kövér László házelnök által kirótt bírság ügyében tettek. A fellebbezést elutasította a testület.
Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke – miután a testület meghallgatta az érintetteket – felidézte: június 23-án, egy a paksi beruházással kapcsolatos hitelfelvétel témájában elhangzott napirend előtti felszólalás alatt a frakció négy tagja – rajta kívül Schiffer András, Ikotity István és Sallai R. Benedek – különböző táblákat tartott fel, mintegy alátámasztva mondanivalójukat. Ezzel álláspontjuk szerint nem zavarták meg az ülés rendjét, a táblák nem voltak nagyok, ráadásul a feliratok semmi olyat nem tartalmaztak, ami sértő lett volna bárki számára. Döbbenten vették tudomásul, hogy Kövér László újabb büntetést kíván kiszabni rájuk – jegyezte meg. Jelezte: ötvenezer forintos összegről van szó képviselőnként.
Schiffer András társelnök ennek kapcsán közölte: a házelnök az országgyűlési törvény azon pontjára hivatkozik, miszerint tiltottak a különböző képi vagy egyéb ábrázolások. Ilyet azonban nem mutattak fel, hiszen csak szöveg szerepelt a táblákon – magyarázta, hozzátéve: már az országgyűlési törvény vitájában jelezték, hogy ez a passzus alkotmányellenes. A véleményszabadság kitüntetett alapjog, csak elkerülhetetlen esetben, szükséges mértékben és arányos módon lehet korlátozni – fejtette ki.
Jelezte: szeretnék elérni, hogy a képviselői véleménynyilvánítás csorbíthatatlan legyen, ez nem elsősorban a képviselők, hanem a választópolgárok érdeke. Ha a kiszabott büntetés marad, alkotmányjogi panasszal fordulnak az Alkotmánybírósághoz, kérve az említett passzus megsemmisítését. Emellett fontolóra veszik, hogy a strasbourgi emberi jogi bíróságnál is megkérdezzék, a rendelkezés mennyire fér össze az európai emberi jogi egyezménnyel. Beszélt fideszes politikusok korábbi hasonló cselekedetéről is, majd azt mondta, hogy Sallai R. Benedek bírságolása formailag is hibás, mert azért vonnák felelősségre, amit Ikotity István tett.
Vejkey Imre az ülés végén elmondta: elutasították a képviselők fellebbezését, és hatályában fenntartották a házelnöki döntést. Hangsúlyozta, hogy a képviselők megsértették az Országgyűlés rendjét, amikor különböző transzparenseket mutattak fel az ülésteremben anélkül, hogy erre a házbizottságtól előzetes engedélyt kértek volna.