Első fokon nyilvánosak a jelöltek kampányszámlái

2014. szeptember 17. 10:29

A Magyar Államkincstár nem akarta kiadni a országgyűlési választáson indult jelöltek kampányelszámolásait, a Transparency International ezért beperelte. A bíróság első fokon a civil szervezetnek adott igazat, így megismerhetőek lesznek a kampányszámlák.

2014. szeptember 17. 10:29

A Fővárosi Törvényszék nem jogerős ítéletében kimondta: a Transparency International (TI) jogosult megismerni a parlamenti képviselőjelöltek elszámolását és az egyes számlák tartalmát, mivel ezek közérdekű adatnak minősülnek.

A Transparency International azután perelte be a Magyar Államkincstárt (MÁK), miután az visszautasította közérdekű adatigénylésüket, amelyben kérték, hogy adják ki számukra minden egyéni képviselőjelölt, akár független, akár pártszínekben indult, kampányelszámolását és az azokhoz csatolt számlákat, bizonylatokat. A MÁK azzal az indokkal utasította vissza az adatigénylést, hogy az egyszerre átfogó, számlaszintű, meg tételes is, hozzátéve, hogy a kampányfinanszírozási törvény értelmében nem a civil szervezetek, hanem az államkincstár jogosult a kampányköltések ellenőrzésére. 

Az államkincstár elleni pert végül a Transparency International nyerte meg. A bíróság szerint ugyanis az „Alaptörvény minden közpénzre vonatkozó adatot közérdekű adattá minősített, a nyilvánosságot és az átláthatóságot tette főszabállyá”. Valamint arra is kitértek: az „állam demokratikus működéshez elengedhetetlen az információszabadság és az információk átláthatósága”, így a MÁK ellenőrzési joga ellenére a Transparency International jogosult a „jelöltek elszámolását és azzal együtt egyes számlák tartalmát, mint közérdekű adatot megismerni”.

A bíróság nem jogerősen kimondta azt is: ellentétben a Magyar Államkincstár állásfoglalásával, nem előfeltétele a bírósághoz való fordulásnak, hogy ha egy adatigénylést azért utasítanak vissza, mert azt számlaszintűnek minősítenek, akkor előbb a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz kell fordulni jogorvoslatért. A Fővárosi Törvényszék szerint ez pusztán egy egy a bírósági jogérvényesítés útjától független, fakultatív jogorvoslati lehetőség, de nem perelőfeltétel.

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pinter68
2014. szeptember 17. 10:56
Ezek a mocskos civilek. Hogy mit meg nem engednek maguknak megint. ;) Ebben a mindent eluraló mocsárban, amit a Fidesz teremtett, azért jó látni, hogy az igazságszolgáltatást azért még nem sikerült teljesen a seggük alá gyűrniük. Az ügyészséggel ellentétben, ami gyakorlatilag a kormány marketing gépezete lett.
Anton Chigur
2014. szeptember 17. 10:42
Gondolom ez a bíró is bekaphatja?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!