Áder: Ma is szükség van Szent István bölcsességére

2014. szeptember 21. 14:15

Áder János szerint szükség van Szent István bölcsességére és elszántságára napjainkban is. A köztársasági elnök úgy gondolja: azt is meg kell érteni, hogy a bölcs ember sohasem öncélúan bátor. Áder szerint Szent István intelmeiből ma is sok erő meríthető.

2014. szeptember 21. 14:15

Ma is nagy szükség van Szent István bölcsességére és elszántságára – mondta Áder János köztársasági elnök vasárnap a Sopronhoz közeli Peresztegen, az államalapító király szobrának avatóünnepségén. Szavai szerint ma is szükség van, és a jövőben is szükség lesz annak megértésére, hogy a bölcs ember sohasem öncélúan bátor. „Miként mindig is szükségünk lesz arra is, hogy megértsük, nincs az a bölcs felismerés, ami többet érne egy árva hajítófánál, ha nincs bennünk kellő alázat, összefogás és elszántság ahhoz, hogy érvényre tudjuk juttatni érdekeinket és akaratunkat” –fogalmazott az államfő.

A helyiekhez fordulva az államfő méltatta, hogy „személyes példájukkal, életükkel, mindennapi örömeikkel és erőfeszítéseikkel adnak értelmet a szónak, amit a szülőföld megtartó szeretete jelent”. Elismerően szólt arról is, hogy fenntartják, működtetik és munkájukkal gyarapítják azt a közösséget, amely – mint fogalmazott – ennek a több mint 700 éves településnek a mai világra nyitott 21. századi lelkiségét, semmi máshoz nem fogható megtartó erejét adja. Ezzel „Szent István művének és szellemiségének ma Önök a megőrzői és továbbadói”, akárcsak minden magyar, akinek fontos szülőföldjének sorsa, szűkebb és tágabb közösségének boldogulása, hazájának jövője, nemzetének gyarapodása – mondta az államfő.

Áder János beszédében kiemelte, mindmáig közös jövőt formáló ereje van Szent István király fiához, Imre herceghez írt intelmeinek, amelyekből ma is sok erő, bátorság, önbizalom és bölcsesség meríthető. Ezek közül idézte a tizediket, amely szerint „az erények mértéke teszi teljessé a királyok koronáját”.

„Alkotni, adni, megőrizni és emlékezni. Van-e ennél több?”, tette fel a kérdést a köztársasági elnök, kiemelve, „alkotni annyi, mint értelmet adni az életünknek, jobbá és gazdagabbá tenni a környezetünket. Adni annyi, mint szeretettel fordulni azokhoz, akik számítanak ránk, akik szükséget szenvednek, és akik igazán fontosak szívünknek. Megőrizni annyi, mint vigyázni értékeinkre, mindarra és mindazokra, akik számunkra is megtartó erőt jelentenek. Emlékezni pedig annyi, mint ismerni, érteni és továbbadni tapasztalatainkat, mindazt, ami abban segít minket, hogy személyes és közös múltunkból képesek legyünk felismerni, hogy mit kell tennünk a jövőben”.

Sellei Tamás (független), Pereszteg polgármestere az ünnepségen elmondta: Szent István bronz mellszobra, Győrfi Lajos püspökladányi szobrászművész alkotása, a település szülötte, Békési István nyugalmazott iskolaigazgató adománya, amelynek felállításához több helyi lakos, vállalkozó is támogatást nyújtott.

Összesen 123 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2014. szeptember 22. 12:15
Hát igen Szent Istvánéra mindenképpen. Ájemmíting Jánoséra már sokkal kevésbé.
Senye Péter
2014. szeptember 22. 10:40
Talán Szent László bölcsebb volt, mert István szentté avattatásával meg tudta békíteni emlékét Koppány híveivel.
péterx
2014. szeptember 22. 06:04
Adni-megőrizni-emlékezni : döntően fontos emberi feladatok ! Szent István hazát adott , nekünk kell - erre emlékezve - megörizni az örökséget . Sőt , adnunk kell a hazának / magyar embertársinknak / az istenadta tehetségünkből , hogy nekik is legyen mire emlékezni , s mit megőrizni : dinamizálnunk-aktualizálnunk kell a keresztény-szent istváni ajándékot !
=nessuno=
2014. szeptember 21. 22:47
Szent István meg a keleti nyitás...El vagytok ti tévedve. De nagyon.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!