Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
A magyar termelőket közvetlenül csak kis mértékben érintik az orosz szankciók, de azzal kell számolni, hogy az EU nagy sajttermelői dömpingáron értékesítik majd a termékeiket. A baromfi-ágazatot viszont közvetlenül is kellemetlenül érinti az embargó.
Oroszország a múlt heti uniós szankciókra válaszul bejelentette, hogy teljes embargót vezet be az EU-ból érkező hús- és tejtermékekre, valamint zöldségekre és gyümölcsökre.
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója, Harcz Zoltán úgy vélekedik az embargóról: közvetlenül csak csekély mértékben fog hatni a magyar piacra, hiszen eddig is csak évi 50-100 tonnát exportáltunk Oroszországba.
Azonban a szankciónak közvetett hatásai is lehetnek. Harcz kifejtette: ha úgy nézzük, hogy a lengyel-holland-német sajtok bennragadnak az unió piacán, akkor az olyan nyomást, dömpingárat okozhat, ami gondot jelent. Elképzelhetőnek tartotta azt is, hogy akár átcímkézett termékek is megjelennek a piacon, amit eredetileg az orosz piacra szántak. A veszteség csökkentése érdekében ezeket a termékeket elláthatják az összetételtől függetlenül akár egy olyan címkével, ami Magyarországon is jó, ebből a szempontból a magyar hatóságoknak résen kell lenniük.
A baromfi terméktanács szintén arra számít, hogy az Oroszországból kiszorult európai termékekkel kell majd versenyezniük a piacon. A magyar kacsa-, a liba-, valamint pulykahúst, amelynek exportja nagymértékű, közvetlenül is rendkívül kedvezőtlenül érinti a tilalom – mondta Bárány László, aki utalt rá: csütörtökön éppen orosz vevőivel tárgyalt, amikor értesült az orosz korlátozó intézkedésekről. A nála tartózkodó orosz üzletemberek szerint az egyes államokkal szembeni tényleges embargós intézkedéseket az adott ország Oroszországgal szembeni megnyilvánulásai határozzák majd meg.
Arról is beszéltek, hogy az embargós intézkedések miatt kieső élelmiszerek egy részét Oroszország várhatóan Dél-Amerikából pótolja. Ezért előreláthatólag például Brazília, Argentína és Chile vámmentességet kap a hazájukba szállított élelmiszerekre. A hiányzó áruk egy részét pedig Oroszország maga termeli majd meg, így például a csirkehús egy részét, mivel az idei orosz gabonatermés jobb lett a vártnál.