Alig voltak a teremben, miközben Olaf Scholz beszédet tartott Davosban (FOTÓ)
Pedig a G7 vezetői közül egyedül ő képviselte személyesen országát.
Ha valaki úgy fogalmaz meg kritikát mással szemben, hogy azt semmilyen konkrétummal sem támasztja alá, akkor legkevésbé sem az európai értékek mentén cselekszik – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az MTI-vel, az európai ügyekért felelős német külügyi államminiszter nyilatkozatára reagálva.
Szijjártó Péter hozzátette: Michael Roth homályos általánosságokra utalgató megszólalását nehéz nem politikailag motiváltnak tekinteni. Szijjártó szerint „a demokráciát és az európai értékeket egészen biztosan nem tőlünk, közép-európai szabadságszerető népektől kell félteni – folytatta az államtitkár –, hiszen mi nagyon sokat harcoltunk és küzdöttünk azért, hogy demokráciában, az európai értékek szerint élhessük az életünket. Ezért pedig tisztelet illeti a közép-európai nemzeteket, köztük a magyart.” Michael Roth szociáldemokrata politikus egyébként nem a magyar népről, hanem a magyar kormányról beszélt az idézett interjúban. A magyar népnek kifejezetten köszönetet mondott a 25 évvel ezelőtti eseményekért.
Magyarország és Németország egymás stratégiai szövetségesei – hangsúlyozta Szijjártó Péter. „Ennek egyértelmű bizonyítéka a folyamatosan rekordokat döntő kereskedelmi forgalmunk, valamit az a mintegy hatezer, hazánkban működő német vállalat, amely 300 ezer magyar embernek ad munkát és 2010 óta hatmilliárd eurót fektetett be Magyarországon” – mondta. Ezek a tények önmagukban hiteltelenítik Michael Roth általánosságokra hivatkozó kritikáit – véli az államtitkár.
Michael Roth szociáldemokrata politikus a Der Tagesspiegel című liberális német lap online kiadásában, a Magyarország rossz irányban halad címmel közölt interjúban azt mondta: „kételkedem abban, hogy a jelenlegi magyar kormány annyira ragaszkodik az EU alapértékeihez, amennyire az okvetlenül szükséges lenne”. A német államminiszter az 1989-es határnyitásra utalva arról is szólt: „25 év után is minden okunk megvan arra, hogy köszönetet mondjunk a magyaroknak”, hiszen országuk „a szabadság kapuja volt az NDK sok polgárának”, és a magyarok hozzájárulása nélkül sokkal tovább tartott volna Németország egységének helyreállítása.