Román kutató is népszerűsíti az RMDSZ autonómiatervezetét

2014. július 25. 19:16

Sergiu Constantin, a Bozeni Európai Akadémia romániai származású kutatója vállalta, hogy részt vesz a hamarosan közvitára bocsátandó autonómiastatútum román nyelvű magyarázásában. A kutató ugyanakkor bírálta, hogy nem vontak be román szakértőket a statútum kidolgozásába.

2014. július 25. 19:16

Segítséget ígért a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) készülő autonómiatervezetének a székelyföldi román közegben való népszerűsítéséhez Sergiu Constantin, a Bozeni Európai Akadémia (EURAC) romániai származású kutatója. A kutató arról az élményéről beszélt a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor egyik pénteki pódiumbeszélgetésén, hogy egy korábbi Sepsiszentgyörgyön végzett kutatásának a román alanyai az autonómia pártolóivá váltak, miután elmagyarázta nekik, hogy az számukra is szavatolná az arányos jelenlétet a közhivatalokban. 

Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester felkérésére Sergiu Constantin vállalta, hogy részt vesz a hamarosan közvitára bocsátandó autonómiastatútum román nyelvű magyarázásában. Az olaszországi Dél-Tirolban élő és dolgozó román autonómiakutató ugyanakkor bírálta a székelyföldi területi autonómia szorgalmazóit, amiért nem próbáltak bevonni a román szakértőket is a statútum kidolgozásába. Emlékeztetett arra, hogy Dél-Tirol autonómiáját egy olyan szakértőkből álló bizottság dolgozta ki 1972-ben, amelyben egyaránt jelen voltak a német, olasz és rétoromán közösség szakértői. 

Sergiu Constantin szerint a székelyföldi román-magyar viszonynak az a jellemzője, hogy mindkét közösség veszélyeztetve érzi magát amiatt, hogy a magyar közösség képviselői a kormánynak alárendelt intézményekből szorulnak ki, a román közösség képviselői pedig az önkormányzatokból. 

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere szerint azért nem jöhetett létre érdemi párbeszéd a székelyföldi román közösség képviselőivel, hiszen ezek meghatározó csoportjait éppen az etnikai arányok megváltoztatásának a feladatával telepítették a térségbe a kommunista diktatúra idején, másik részük pedig „abból él, hogy székelyföldi román”. Utóbbi magyarázataként elmondta, pár évvel ezelőtt fény derült rá, hogy a Székelyföldön szolgáló karhatalmiaknak 20 százalékos fizetéspótlék járt a magyar közegben végzett munkáért. 

Úgy vélte, a székelységet a jelenlegi geopolitikai helyzet segítheti hozzá az áhított autonómiához. Az ukrajnai válság miatt ugyanis az Egyesült Államoknak – amely a rakétavédelmi programjában támaszkodik Romániára – az az érdeke, hogy az országban stabilitás legyen. „Meg kell értetni Amerikával hogy akkor lesz stabil az ország, ha a székelyek megkapják, ami jár nekik” – jelentette ki az RMDSZ politikusa. 

Kalmár Ferenc, az Európa Tanács idén elfogadott autonómiapárti ajánlásának a jelentéstevője szerint a nemzetállam fogalmát kellene modernizálni, hogy az ne kirekesztő, hanem befogadó fogalom legyen. Úgy vélte, az egység a sokszínűségben jelszó nemcsak az Európai Unió országai közötti viszonyt, hanem az országokon belüli viszonyokat is kell hogy jellemezze.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
packó_
2014. július 26. 10:58
A magyar-román párbeszéd úgy 1848-ban szakadt meg, mondjuk úgy Nagyenyed magyar lakósságának legyilkolásával (1849 január). Sajnos a gyilkosokat nem büntették meg. Így ezt követően úgy érezték, hogy mindent megtehetnek a magyarok ellen, láss csodát: mindent meg is tettek.
Akitlosz
2014. július 25. 20:34
Előbb lesz erdélyi autonómia, mint székelyföldi, ami utóbbiból ráadásul a magyarok is ki lennének zárva. Úgyhogy sokkal okosabb és reálisabb ötlet a románokkal együtt küzdeni Erdély autonómiájáért, mert az nekik is jobb lenne.
A söpredéket el kell söpörni!
2014. július 25. 19:41
Az _RMDSz_ tervezetét nem csodálom, hogy még egy román is támogatja: az RMDSz nem a magyar hanem a román érdek képviselője, a románok seggnyalója.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!