Szabó Dezső Budapestje
Nyolcvan éve, 1945 januárjában halt meg Szabó Dezső Rákóczi téri lakásának óvóhelyén – éhségtől legyengülve ért véget a közéleti bölény élete.
Szombat éjszaka helyére került a Gábriel arkangyalt és a birodalmi sast formáló szobor. Pénteken végleg elutasította a Fővárosi Törvényszék a Szabadság téri német megszállás áldozatai emlékművének építését megakadályozó helyi népszavazási kezdeményezést – közölte Steiner Pál, az MSZP V. kerületi polgármesterjelöltje szombaton az MTI-vel.
A szocialisták kongresszusi állásfoglalásban szólították fel a kormányt, hogy álljon el a „megosztó, magyar embereket sértő” szoborállítási tervétől. Steiner Pál a törvényszék elutasító határozatáról beszámolva közleményében azt írta: ez azt jelenti, hogy Magyarországon már nincs jogorvoslati lehetőség a szoborállítás megakadályozására. „Orbán Viktor megálmodta, Lázár János megépíti, Rogán Antal engedélyezi – az emberek akaratával szemben is” – jelentette ki.
A szocialista politikus úgy fogalmazott, hogy nemcsak az emlékmű, hanem a Fővárosi Törvényszék indoklása is „döbbenetes”, ugyanis a szerint azért nem lehet népszavazást kiírni, mert az emlékművet egy kormányrendelet nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek nyilvánította. Steiner Pál szerint Magyarországnak semmilyen gazdasági érdeke nem fűződik a szobor állításához, ráadásul az nemcsak, hogy hasznot nem hajt, hanem árt is: rombolja az ország hírnevét, felháborítja a demokratikus államokat.
Arra is kitért a közleményben, hogy felhívására az MSZP szombati kongresszusa állásfoglalást fogadott el, melyben kijelentik, hogy szolidaritást vállalnak a Szabadság téren „az igazságot 101 napja védő” civilekkel, és a polgári engedetlenség eszközével is tiltakozni fognak a „hazug és becstelen” szoborkompozíció felállítása ellen.
Steiner Pál még április elején jelentette be, hogy az MSZP helyi népszavazást kezdeményez az V. kerületben azért, hogy az önkormányzat vonja vissza a Szabadság térre tervezett, a német megszállás áldozatainak emlékműve felállításához adott tulajdonosi hozzájárulást. Akkori sajtótájékoztatóján felszólította a kormányt, hogy a népszavazási döntésig ne építse fel a szobrot.
A helyi választási bizottság május végi határozatában megtagadta az aláírásgyűjtő ív hitelesítését. Az indoklás kitér arra, hogy a kérdés hitelesítését a helyi választási iroda vezetője alaki hibák miatt április közepén elutasította. Az április végén ismételten benyújtott kérdés hitelesítését a helyi választási bizottság azzal utasította el, hogy az emlékmű megvalósításához szükséges közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló kormányrendelet megvalósulását ellehetetlenítené, ha a képviselő-testület visszavonná döntését. A bizottság álláspontja szerint az ügy túlhaladja a helyi önkormányzatokról szóló törvényben megfogalmazott helyi közügy kereteit, így arról nem tartható helyi népszavazás.
Az éj leple alatt fejezték be a szobrot
Az Átlátszó videója szerint szombat éjjel elkészült az emlékmű: helyére került a Gábriel arkangyalt és a birodalmi sast formáló szobor. A rendőrség több száz méteres körben, dupla kordonnal biztosította a Szabadság teret, miközben a munkások helyére emelték a kompozíciót lezáró timpanont. A vitatott emlékmű ellen több hónapja naponta tiltakozott az Eleven Emlékmű csoport. Az Együtt-PM közleményben jelezte, hogy a baloldal önkormányzati választáson aratott győzelme esetén el fogja távolítani a szobrot.
Gyurcsány Ferenc az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: „az éj leple alatt a rezsim - többszörös kordonnal körbevéve - felállíttatta a gyalázat emlékművét, amely összemossa a gyilkost és az áldozatot, megbecsteleníti az erkölcsöt és a történelmet. Ez hitványság és gazemberség”.
„Orbán ezzel a gesztussal meghamisítja a holokausztot, meggyalázza annak minden zsidó, roma és meleg áldozatát” - írta Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: „jellemző a hatalomra, hogy nem merték fényes nappal felállítani a hazugság szobrát”. A politikus úgy fogalmazott, „Orbán az éjjel félrerúgta több ezer ember emlékezésköveit a Szabadság téren”, és „arra, amit tett, sohasem lesz felmentés, Orbán rezsimje a történelem szemétdombján végzi”.
A DK elnöke közös tiltakozásra hívott fel „Orbán és csapata újabb gaztette ellen”.