Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
A Fidesz EP-listavezetője azt mondta: olyan unió építésében szeretnének részt venni, amely tiszteletben tartja a tagállami jogokat, a nemzeti hagyományokat, és nem terjeszkedik túl a hatáskörein, a Fidesz ezért folytatni fogja a magyar érdekek határozott képviseletét. Az MSZP szerint a Fidesz eddig csak a saját érdekeit képviselte az EP-ben.
Az országgyűlési választáson elérthez hasonló erős felhatalmazással szeretné folytatni a munkát a Fidesz-KDNP az Európai Parlamentben – jelentette ki Pelczné Gáll Ildikó szombaton Szegeden.
Hozzátette: a tapasztalatok azt mutatják, hogy azok a tagállamok tudnak eredményt felmutatni, melyeknek határozott céljaik vannak, és kiállnak saját érdekeikért, ha kell, akár konfliktusokat is vállalva.
A Fidesz alelnöki posztját is betöltő EP-képviselő szerint az EU válságba került, amelyből rendkívül nehezen jut ki. A korábbi döntési módszerek a jövőben már nem lesznek használhatóak – fűzte hozzá.
Azt mondta: olyan unió építésében szeretnének részt venni, amely tiszteletben tartja a tagállami jogokat, a nemzeti hagyományokat. Olyan Európai Uniót szeretnének, amely központi intézményei nem terjeszkednek túl a saját hatáskörükön. A listavezető hangsúlyozta, a válság terheit mindenkinek – az erőseknek is – viselniük kell. A bankoknak, multinacionális cégeknek legalább olyan részt kell vállalniuk a közös teherviselésből, mint amilyet a családoknak kellett, és kell jelenleg is.
Pelczné Gáll Ildikó közlése szerint szeretnék, ha az EU a bürokráciájával nem akadályokat gördítene a hatékonyság és a versenyképesség javítása elé, hanem a lehetőségeket teremtené meg. Az az unió jó, amely nem „fojtja meg” a tagállamokat, hanem tiszteletben tartja a versenyképességi előnyöket - mondta a politikus.
Pelczné hangsúlyozta: minimális elvárás, hogy a közös szabályokat mindenki kötelezőnek tartsa magára nézve, és ezek érvényesülését az Európai Bizottság részlehajlás, kettős mérce alkalmazása nélkül értékelje.
Az MSZP Pelczné szavaira úgy reagált: a Fidesz EP-delegációja nem a magyar nemzeti érdekeket képviselte az elmúlt öt évben, csak a Fideszét, az EU válságát pedig a konzervatív többségű vonalvezetés okozta. „Ennek ellenére Orbán rendszeréhez képest Európa több százezer munkahelyet adott a magyaroknak”, Magyarország határain kívül – írta közleményében a szocialista párt.