Ökotárs Alapítvány: Nem jogosult a Kehi a Norvég Alap vizsgálatára

2014. május 28. 21:16

Az Ökotárs Alapítvány szerint az Norvég Alap kezelését felügyelő brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) igazgatója arról tájékoztatta Lázár Jánost, hogy a magyar kormány szerveinek nincs ellenőrzési joga az alap felett.

2014. május 28. 21:16

Az Ökotárs Alapítvány szerint az EGT/Norvég Alapok kezelését koordináló és felügyelő brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) igazgatója arról tájékoztatta Lázár Jánost, hogy a magyar kormány szerveinek nincs ellenőrzési joga a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) felett. 

 
 Az FMO igazgatója szerdán levelet intézett a Miniszterelnökséget vezető államtitkárhoz arra reagálva, hogy a Miniszterelnökség a múlt héten közölte, felkéri a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt (Kehi) az alapok vizsgálatára.
 
Az Ökotárs Alapítvány közleménye szerint az FMO igazgatója határozottan leszögezte, hogy az EGT/Norvég Alap működését szabályozó, a támogató országok és Magyarország által aláírt együttműködési megállapodás és a kapcsolódó szabályzatok értelmében a magyar kormány szerveinek nincsen ellenőrzési joga a Norvég Civil Támogatási Alap felett. 
 
Ezért a programért ugyanis közvetlenül az FMO felelős – eltérően a Norvég Alapok támogatásainak többségétől –, és a vonatkozó szabályozás szerint ilyen esetekben a támogatott ország nem vállal sem pénzügyi, sem egyéb felelősséget a program lebonyolításáért – olvasható a dokumentumban.
 
A közlemény szerint noha a Miniszterelnökséget vezető államtitkár sajtóbeli bejelentése a vizsgálatról május 21-én történt, az Ökotárs Alapítvány csak május 26-án kapott hivatalos megkeresést a Kehi részéről. 
 
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára május 21-én az MTI-nek azt mondta: az átfogó vizsgálat célja az, hogy tisztázzák, az elmúlt hetekben felmerült magyar kormányzati gyanú megáll-e, miszerint a Norvég Alap hazai felhasználásakor áttételesen politikai szervezeteket, vagy hozzájuk szorosan kötődő civil szervezeteket támogattak. Hozzátette: ha a magyar kormány gyanúja igazolódik, akkor az megadja annak a jogalapját, hogy az egész rendszert újratárgyalják a donor országok és Magyarország között.
  
Május elején Norvégia, Liechtenstein és Izland a Norvég Alapok további magyarországi kifizetéseinek felfüggesztéséről döntött, mert kifogásolták, hogy 2014. január elsejével a magyar kormány az alapok forrásainak és programjainak lebonyolításával az állami tulajdonban lévő Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.-t bízta meg. A finanszírozók ezt a megkötött egyezmények megszegésének nevezték.
 
A magyar fél akkor azt kérte, hogy a felfüggesztést terjesszék  ki arra a három alapra is, amelyek civil szervezeteknek szánt pénzeket folyósítanak. Ezek a források Magyarországra az Ökotárs Alapítványon keresztül érkeznek. Csepreghy Nándor akkor azt mondta az MTI-nek, hogy az alapítvány a felszínen ugyan civilnek tűnik, de látszik, hogy az LMP szatellitszervezete, vagyis politikai  és nem civil szervezet.
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2014. május 29. 11:54
Már eleve nem is értem az ötletet: KEHI-t küldeni a norvég alapra. Hiszen pont az a baja a kormánynak, hogy ahhoz a pénzhez semmi köze, azt a pénzt nem ő osztja. A pénz a norvégoké. Ők ellenőrizhetik is, hogy hogy megy annak a szétosztása, megfelel-e az eredeti céloknak.
Ángyán Páván
2014. május 29. 11:45
Anders Behring Breivik.
Berecskereki
2014. május 29. 09:41
Abban igaza lehet az Ökotárs Alapítványnak, hogy a Kehi nem jogosult a Norvég Alap vizsgálatára, de a magyar szervek ellenőrizhetik az Ökotárs Alapítványt. Így akár az ügyészség is folytathat ellenőrzést, az alapszabályukban foglaltaknak megfelelő működésük tekintetében, figyelembe véve a hatályos jogszabályokat. Miért tart a Norvég Alap kezelője egy ilyen közös vizsgálattól? Csak nem valami sumák dolog van a Norvég Alap magyarországi működésében? Valami nem kerek az alap magatartásában.
kjkj945
2014. május 29. 08:34
AZ ALAPRÓL Az EGT/Norvég Civil Támogatási Alap átfogó célja, hogy „segítse a magyarországi civil társadalom fejlődését, valamint erősítse részvételét a társadalmi igazságosság, a demokrácia és a fenntartható fejlődés alakításában”. A támogatók döntése értelmében ezen belül az Alap kiemelt figyelmet fordít az emberi és kisebbségi jogokra (etnikai, vallási, nyelvi, valamint szexuális orientáció alapján), a jó kormányzásra és átláthatóságra, a rasszizmus és az idegengyűlölet elleni harcra, a megkülönböztetés és a társadalmi egyenlőtlenségek, a szegénység és kirekesztés elleni fellépésre valamint a nemek közti egyenlőségre, beleértve a nemi és családon belüli erőszakot. Ja nekik szabad a kormányzásba bele... ---
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!