Burány Sándor, az MSZP gazdaságpolitikusa sajtótájékoztatón arról beszélt: a héten bemutatott és Brüsszelnek megküldött konvergenciaprogrammal a kormány elismerte, hogy egyáltalán nem mesés a magyar gazdaság helyzete. A kormány szerinte beismerte azt is, hogy a magyar gazdaságpolitika tekintetében tehetetlen, minden növekedést uniós forrásoktól és az európai gazdaság fellendülésétől remél. Burány a programból az erős magyar gazdaság, az erős magyar forint és az egymillió új munkahely érdekében teendő intézkedéseket hiányolta.
Kifejtette: az elemzők az elmúlt években világossá tették: a kormány „egy párhuzamos valóságban mozog”, amikor a magyar gazdaságról beszél. A kormány az elmúlt időszakot sikertörténetnek, „valóságos tündérmesének” látja, az elemzők és ellenzéki politikusok azonban folyamatosan figyelmeztettek, hogy ennek az ellenkezője az igaz – emelte ki. Az országgyűlési képviselő szerint világossá vált, hogy a kormánynak „esze ágában” sincs helyreállítani a forint erejét, egy euróért tartósan 307 forintot kell fizetni.
Burány Sándor azt mondta, a kormány legfeljebb a foglalkoztatás szerény növekedésével számol, szó sincs most már egymillió új munkahelyről, így ebben a kérdésben is hazudott a kormány. Az államadóssággal kapcsolatban úgy értékelte, hogy a 3000 milliárdos magánnyugdíjvagyon „eltapsolása”, minden tartalék felhasználása után Magyarország az Orbán-kormány vezetésével nem tud kikerülni az adósságcsapdából. Rámutatott: történelmi csúcson áll az államadósság, és ez nem az elődök, hanem kizárólag a jelenlegi kormány bűne.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán mutatta be a konvergenciaprogramot, és megerősítette, hogy az idén 2,9 százalékos lesz a kormányzati szektor GDP-arányos hiánya, amely 2015-ben 2,8 százalékra, 2016-ban 2,5 százalékosra csökken, 2017-ben pedig 1,9 százalékra esik vissza. A dokumentum szerint 2017 végéig a bruttó hazai össztermék 75,2 százalékára csökken az államadósság.