A Tisza Párt EP-képviselője ismét Magyarországot támadta Brüsszelben (VIDEÓ)
Deutsch Tamás kemény választ adott Lakos Eszternek az Európai Parlamentben.
A határidőre vissza nem vitt EP-választási ajánlóívekért összesen 92 millió forint bírságot szabott ki a Nemzeti Választási Iroda a pártokra, amelyből azonban eddig csak a Jobbik, az LMP, a Fidesz-KDNP és a MoMa fizetett be összesen 964 ezer forintot, a többi párt nem. Az MSZP-re nem szabtak ki bírságot, mert minden ajánlóívvel el tudott számolni. Az országgyűlési választás kapcsán hasonló címen 1,7 milliárd forint bírságot szabtak ki, amiből eddig mindössze 7,7 milliót rendeztek a pártok.
A határidőre vissza nem vitt ajánlóívek miatt kiszabott mintegy 92 millió forint bírság alig több, mint egy százalékát, 964 ezer forintot fizettek be az európai parlamenti (EP-) választásra nyilvántartásba vett pártok a Nemzeti Választási Iroda (NVI) számlájára. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) április 25-én szabta ki 16 pártra a bírságot, minden egyes vissza nem vitt ajánlóív után 50 750 forintot.
A legtöbbet, 38 millió forintot, az Összefogás Pártnak kell fizetnie, mivel 750 ajánlóívet nem vagy határidőn túl vitt vissza, de 20 millió forintnál nagyobb bírságot kapott az Új Dimenzió Párt, 17 milliós bírságot kapott a Seres Mária Szövetségesei, és 10 milliós a büntetése az Új Magyarország Pártnak is. A Zöldek Pártja 58, a Demokratikus Koalíció 4, a Magyarországi Munkáspárt 2006 - Európai Baloldal párt 2, az Új Dimenzió Párt 402, a Seres Mária Szövetségesei párt 339, az Új Magyarország Párt 202, az Együtt-PM 16, a Modern Magyarországért Mozgalom Párt 8, a Fidesz-KDNP 7, az Összefogás Magyarországért Párt 4, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség 4, az LMP 3, A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt 2 ajánlóívet nem adott le az április 22-ei határidőig.
Az EP-választáson listát állító pártok közül egyedül a Magyar Szocialista Párt tudott elszámolni az összes átvett ajánlóívvel.
Az NVI nyilvántartása szerint a 16 megbírságolt pártból mindössze négy fizette be a kiszabott bírságot: a Jobbik 50 750, az LMP 152 250, a Fidesz-KDNP 355 250, a Modern Magyarország Mozgalom 406 ezer forintot fizetett be.
A törvény nem tesz különbséget abban a tekintetben, hogy a pártok az ajánlóíveket milyen okok miatt nem vitték vissza; az NVB-nek egységesen minden egyes hiányzó aláírásgyűjtő ív után több mint 50 ezer forintos bírságot kell kiszabnia, függetlenül attól, hogy elveszítették vagy esetleg ellopták tőlük az íveket, vagy csak az előírt határidő után vitték vissza őket.
A jogerős határozat ellenére be nem fizetett bírságokat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hajtja be.
Az országgyűlési választás során összegyűjtött ajánlóívek vissza nem vitele miatt a választási bizottságok több mint 1,8 milliárd forint bírság megfizetésére kötelezték az érintetteket, de csak 7,7 milliót fizettek be.
A JESZ más bírságot sem fizetett be
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) három szervezetet bírságolt meg azért, mert az országgyűlési képviselők választása során megsértették a választási szabályokat. Az ATV és a TV2 befizette a büntetést, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség (JESZ) azonban nem.