Szűcs Tamás: Magyarország jól járt az uniós tagsággal

2014. április 29. 08:07

Az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője szerint nem lehet állítani, hogy Magyarország ne járt volna jól az EU-csatlakozással, a tények az ellenkezőjét igazolják.

2014. április 29. 08:07

Bár lehetett volna jobb is Magyarország EU-tagságának elmúlt tíz éve, nem lehet állítani, hogy az ország ne járt volna jól a csatlakozással, a tények az ellenkezőjét igazolják – mondta Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője. Magyarország EU-csatlakozásának tizedik évfordulója alkalmából az MTI-nek nyilatkozva Szűcs Tamás kiemelte: a gazdasági adatokat tekintve kétségtelen, hogy az ország gyarapodása kedvezőbben is alakulhatott volna, a 2004-es várakozások felülmúlták a valóságos növekedést. Az EU-átlaghoz képest csak 4 százalékpontnyit növekedett Magyarország GDP-je 2004 és 2012 között: míg kezdetben az uniós átlag 63 százaléka volt, végül csak 67 százalékig emelkedett a magyar GDP. Szűcs Tamás elmondta: Magyarországot a nála kedvezőtlenebb helyzetből induló országok – például a balti államok, Lengyelország és Szlovákia – ebből a szempontból beérték vagy meg is előzték. Igaz, a jobb helyzetből indulók – Szlovénia, Csehország és Ciprus – még alacsonyabb GDP-növekedést értek el. 

 
Hangsúlyozta, az azonban nagyon fontos, hogy Magyarország az egyik legnagyobb haszonélvezője az uniós támogatásoknak, mindenképpen az első három tagállam között van ebben a tekintetben. A közcélú fejlesztések 90-95 százalékát támogatta az EU, mintegy 80 ezer projekt valósult meg uniós forrásokból. A képviselet-vezető úgy fogalmazott, történelmi léptékű volt a 2004-es bővítés, és nagy eredménye, hogy Magyarország egyenrangú félként ülhet a tárgyalóasztalnál, nagy súlyú ügyekbe szólhat bele, továbbá komoly lendületet adhat bizonyos uniós ügyeknek. A 2014-2020-as közös költségvetésről folytatott tárgyalásokon például jó eredményt ért el azzal, hogy összefogott több, hasonló helyzetben lévő tagállammal – emlékeztetett. Szűcs Tamás összegezve azt mondta, nem vitatható, hogy lehetett volna jobb is az elmúlt tíz év, „de azt állítani, hogy nem volt jó, nagyon meggondolatlan”, és a tények sem ezt támasztják alá. Véleménye szerint Magyarország uniós tagságával kapcsolatban a 2011-es soros EU-elnökség jelentette a fordulópontot. Az elnökség minden újonnan csatlakozott tagállamnak próbatételt jelent. Hangsúlyozta: Magyarország elnöksége szakmailag nagyon jól sikerült, ezt az Európai Bizottság is így látta.
 
Komoly eredmények születtek abban a félévben – tette hozzá, utalva egyebek mellett Horvátország csatlakozási tárgyalásainak lezárására, a Duna- és a romastratégiára, valamint a megerősített gazdasági kormányzás eszközrendszerének kialakítására. A képviselet-vezető szerint már régen nem érvényes a régi és az új tagállamok közötti megkülönböztetés. Ez többi között abból is látszik, hogy a jelenlegi bizottságban is sok fontos posztot a 2004-ben csatlakozó tagállamok képviselői töltenek be, például a lengyel biztos felel a költségvetési ügyekért, a szlovák biztos pedig a testület egyik alelnöke – közölte. Mint mondta, az euroszkeptikus hangok bizonyos időszakokban más tagállamokban is megerősödtek, Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában, valamint jó néhány „régi” tagállamban is tapasztaltak már hasonlót. Magyarországon soha nem került hatalomra euroszkeptikus párt, és mivel a parlamentben jelenleg is csak a képviselői helyek 11,5 százalékát foglalja el „egy olyan párt, amely az unióból való kilépést támogatja", nem reális ettől tartani – vélekedett. Hozzátette: a többi párt egyértelműen az EU-tagság híve. Kitért arra is, hogy csaknem tíz év után Magyarország tavaly kikerült a túlzottdeficit-eljárásból. Ezt a bizottság örömmel fogadta, hiszen a testületnek nem az a célja, hogy minél tovább benn tartson az eljárásban egy országot, hanem éppen az, hogy onnan mielőbb kikerüljön – közölte. Mint mondta, ez akkor történhet meg, ha a tagállam eleget tesz az ehhez szükséges feltételeknek, amit a bizottság tanácsaival is igyekszik segíteni.
 
Szűcs Tamás arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság feladata a szerződések betartatása, és ez vezérelte akkor is, amikor a Magyarországgal kapcsolatos nyitott kérdésekről volt szó. Tavaly őszre egy kivételével a nagyobb fajsúlyú vitás kérdéseket sikerült megoldani, az adatvédelmi biztos ügyében pedig néhány hete hozott ítéletet az Európai Bíróság, és a bizottságnak adott igazat – idézte fel. Hozzáfűzte: a magyar kormány kötelezettséget vállalt az ítélet végrehajtására. Mint mondta, vannak még folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárások, de ezek már kevésbé lényeges kérdéseket érintenek, és az eljárások számát tekintve Magyarország a tagállamok között „a középmezőny alján található”, vagyis nem nagy az ellene folytatott eljárások száma. Hozzátette: olyan ügye még nem volt Magyarországnak, amely miatt pénzbírsággal sújtották volna, mivel nem hajtotta végre az Európai Bíróság döntését, holott szinte minden más tagállamban volt már erre példa. Magyarország 1994-ben nyújtotta be csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz, 1998-ban kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások, és az ország 2004. május 1-jén vált az unió teljes jogú tagjává.

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Horst_Tappert
2014. április 29. 10:52
Teljesen nyilvánvaló, hogy vannak negatívumai is a csatlakozásnak, miért ne lennének? Azonban ezek nagy része az önfeladó, "merjünk kicsik lenni" ballib mentalitásból eredő, erőtlen érdekképviselet miatt csapódik le nálunk. Aki azt mondja, hogy nem nyertünk semmit, hogy kívül jobb lenne, az egész egyszerűen képtelen felfogni, hogy miért az az ország érdeke, hogy (erőteljesen megküzdve az érdekeinkért) de integrálva legyünk az európai közösségbe. Vicces, hogy az István-Koppány küzdelmet 1000 év után újra meg kell vívnunk. Mindenesetre elvárom a kilépés pártiaktól, hogy amikor külföldre utaznak, akkor magánszorgalomból álldogáljanak 45-50 percet a határon és csak utána folytassák az útjukat. Ha meleg van akkor is, ha a gyerek sír akkor is, ha pisilni kell akkor is. Aztán utána majd beszélgetünk.
Kárpáti Zoltán
2014. április 29. 10:44
De szar is lenne nekünk, ha nálunk is egy millió forint lenne a minimálbér, mint Svájcban...
trendo
2014. április 29. 10:31
Arany drága szíveim! Ti komolyan azt hiszitek, hogy ha netán kilépnénk az EU-ból, akkor nem követelné vissza a pénzét, amit belénk ölt? Hogy nem szívnánk a "kiharcolt" gazdasági szuverenitásunkkal akkorát, mint a torkos borz? Hogy megvenné valaki is a szar áruinkat? Hogy hajlandó lenne ide valaki is importálni? stb. stb. És mit szólna a NATO?
trendo
2014. április 29. 10:06
Azt, hogy az ország nem járt jól az EU-val, az tény. Mint ahogy az is tény, hogy erről nem az Unió tehet, hanem hazánk összes, a belépés óta bármikor regnáló kormánya, kivétel nélkül. Elherdálták a folyósított pénzeket, képtelenek voltak a haza javára fordítani. Nem teremtettek belőle munkahelyeket, nem alapozták meg a későbbi gazdasági fejlődést. Térkövezésre, szökőkútra, állami reprezentatív építkezésekre költötték a javát, nem hasznos fejlesztésekre. Amikor muszáj volt EU-s nyomásra valóban arra fordítani a támogatást, ami a lerohadt infrastruktúra helyreállítását szolgálta, akkor meg csókosok bandába szervezett hálózata segítségével ellopták a felét. Csaló közbeszerzések, kijátszott pályázati és elszámolási előírások, árdrágítás, túlszámlázás, minden eszköz be volt vetve, hogy az oligarchia hízzon. Tízéves, hatalmas lehetőséget játszott el ez a politikai osztály, egyfajta sajátos nagykoalícióban. Mert van az a pénz...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!