Nem gondolom, hogy csak úgy félre kéne állnia a Tisza majdani jelöltje miatt
A minimum az, hogy előválasztáson a választók dönthessék el, kit szeretnének látni a Fidesz kihívójaként.
Az Együtt-PM EP-kampánynyitó rendezvényén Bajnai azt mondta: „vissza kell menni a kályhához”, azaz 2012. október 23-ához. A pártelnök szerint összefogás lett, de a korszakváltás háttérbe szorult. A volt kormányfő szerint nem kisebbik rossznak, hanem nagyobbik jónak kell lenni.
Bajnai Gordon szerint a múlt vasárnap elszenvedett választási vereség után a májusi EP-választás lehetőséget ad az Együtt-PM-nek a szépítésre. A pártszövetség vezetője szombati, budapesti kampánynyitójukon ígéretet tett arra, hogy a kampányban úgy fog küzdeni, mintha az életéért küzdene. Ugyanezt kérte a megjelentektől is. Az ellenzéki politikus azt mondta, a parlamenti választáson az Együtt-PM mellett Magyarország, Európa és a „kormányváltók” is nagy vereséget szenvedtek, de az EP-választás lehetőséget ad a szépítésre.
Úgy tűnik, hogy folytatódik az a rossz kormányzás, amelynek következménye az elszegényedés, az elszigetelődés és az elbutulás lesz - közölte. Hozzátette: fennáll a veszély, hogy hamarosan sokfelé lehet majd látni, hogy az „orbánizmus fertőzésveszélyes, más országok is elkaphatják ezt a kórt”.
A baloldali pártok összefogásáról azt mondta, abba felnőtt fejjel és nyitott szemmel mentek bele, ezért nincs okuk vagy alapjuk a sárdobálásra, de ezt mástól sem fogadhatják el. A rájuk kimért ítélet közös, de a tanulságokat mindenkinek magának kell levonnia - jelentette ki. A saját megújulásukhoz vezető lépéseket úgy vázolta, hogy „vissza kell menni a kályhához”, ami az ő esetükben 2012. október 23-át jelenti, amikor létrejött az Együtt, és megfogalmazták, hogy korszakváltásra és összefogásra van szükség. Lett összefogás, de az ahhoz vezető nehéz úton egyre hátrébb szorult a korszakváltás - mondta Bajnai Gordon. A gondolatot folytatva a választási vereség egyik okának azt nevezte, hogy csak a szervezetek fogtak össze, a választók közül viszont sokan „nem jöttek el a kormányváltókhoz”.
Úgy fogalmazott: nem elég a kisebbik rossznak lenni, a nagyobbik jónak kell lenni. Új ajánlatot kell tenni Magyarországnak, egy vonzó és hihető történetet kell mesélni az országról. Új, hiteles és megalapozott programra, új szervezetre és új szövetségekre van szükség - mondta. Ez pokoli nehéz lesz és sokáig fog tartani - jelentette ki. Hozzátette: hosszú út előtt állnak, amelyen ellenszélben kell végigmenniük, miközben lépésről lépésre, településről településre kell megteremteniük a „szabadság szigeteit”.
A pártszövetség vezetője úgy fogalmazott: az EP-választáson nem lehet mindent visszavenni, amit április 6-án elveszítettek, de a májusi megméretés lehetőséget ad a szépítésre. Hangsúlyozta, hogy miután önállóan indulnak, most megalkuvás nélkül képviselhetik azt, amit Magyarországról és Európáról gondolnak. Most nemcsak valami ellen, hanem valamiért is lehet majd szavazni - folytatta a politikus.
„Csak azért is Európa!” - ismételte meg többször Bajnai Gordon, miközben a háta mögötti kivetítőkön is folyamatosan a „csakazértis!” felirat látszott. A volt kormányfő azt mondta, Magyarországot nem Ukrajnához, hanem továbbra is Ausztriához akarják közelíteni, ezért minél nagyobb bizalmat kapnak az EP-választáson, annál korábban hozzáfoghatnak ehhez. Hozzátette: az európaiságot akarják képviselni a magyar politikában és Magyarországot Európában.
Az EP-kampányban „úgy fogok küzdeni veletek, mintha az életemért küzdenék, és azt kérem tőletek is, hogy úgy küzdjetek, mintha az életünkért küzdenétek” - jelentette ki. Végül azt mondta, hogy július elején, a választás után a párt tagsága majd megbeszéli, hogyan építik újjá a pártot. Arról, hogy kinek mi lesz a dolga, a tagság fog dönteni, de bárhogyan döntenek is, „én itt leszek” - mondta Bajnai Gordon. Egyúttal mindenkinek köszönetet mondott az országgyűlési kampányban végzett munkájáért. Hangsúlyozta, a vereség ellenére emberfeletti teljesítményeket látott.
Felszólalása alatt Bajnai Gordon mögött félkörben ülve foglalt helyet Szigetvári Viktor, Kónya Péter, Juhász Péter, Szabó Tímea és Jávor Benedek, az Együtt-PM társelnökei, valamint Székely Sándor, Szelényi Zsuzsanna és Gulyás József, az Együtt elnökségi tagjai. A beszéd után a konferenciaközpontban, néhány száz ember részvételével már zárt ajtók mögött folytatódott a rendezvény.