Tandíjmentesen kezdhetné meg minden diák a felsőoktatási tanulmányait – jelentette ki Mesterházy Attila. Szerinte csökkenteni kell a fiatalok munkanélküliségét, ezért Magyarországnak részt kell vennie az Európai Unió ifjúsági garanciaprogramjában. A Fidesz szerint Mesterházy kijelentései csak kétségbeesett ígérgetések, és valójában a tandíj bevezetését jelentik.
Ha az MSZP kormányra kerül, valamennyi egyetemista és főiskolás tandíjmentesen kezdheti meg felsőoktatási tanulmányait – jelentette ki Mesterházy Attila szombaton Budapesten. A szocialista párt elnöke, a baloldali összefogás miniszterelnök-jelöltje az Európai Ifjú Szocialisták (YES) Európai akciónap elnevezésű rendezvénye alkalmával tartott sajtótájékoztatón azt mondta: az MSZP programjában hangsúlyos helyet kap a fiatalok oktatásának és foglalkoztatásának a támogatása, mivel az Orbán-kormány elvette az esélyt az ifjúságtól.
Az MSZP programjában az is szerepel, hogy minden egyetemista és főiskolás 3-5 hónapos ösztöndíjjal külföldön tanulhasson nyelvet. Szükségesnek tartják továbbá, hogy Magyarország is vegyen részt az Európai Uniónak a fiatalok munkanélküliségének csökkentésére kidolgozott ifjúsági garanciaprogramjában – fűzte hozzá az ellenzéki politikus.
A tagállamokban 2014-től fokozatosan bevezetendő ifjúsági garanciaprogram értelmében minden olyan 25 év alatti fiatalnak, aki elveszíti a munkáját, vagy az iskola befejezése után nem tud elhelyezkedni, négy hónapon belül megfelelő állásajánlatot kell kapnia, illetve további oktatásban, tanulószerződéses gyakorlati képzésben vagy gyakornoki képzésben kell részesülnie. Az új kezdeményezés elsősorban azokban a régiókban segíti majd a fiatalok foglalkoztatásának ösztönzését, amelyekben 25 százaléknál magasabb az ifjúsági munkanélküliségi ráta.
Mesterházy Attila a sajtótájékoztatón elmondta: a fiatalok egzisztenciális válságának megoldása annál is inkább szükséges, mert már mintegy félmillió ember, köztük sok fiatal hagyta el az országot. Szerinte jellemzően nem kalandvágyból, hanem megélhetési problémák miatt távoztak. Ebben a helyzetben olyan társadalompolitika kialakítása szükséges, amely lehetőséget teremt a fiataloknak a hazatérésre. Ehhez a programhoz, amely csak kormányokon átívelően valósítható meg, nemzeti konszenzus kialakítása is szükséges.
A Fidesz Mesterházy Attila kijelentéseire úgy reagált, hogy azok csak „egy reménytelen politikus újabb kétségbeesett ígérgetései”. Szerintük „Mesterházy Attila bejelentése a tandíj bevezetését jelenti, hiszen a Gyurcsány-koalíció minden egyes szereplője tandíjat akar”.
A baloldali összefogás vezető politikusainak korábbi kijelentéseire is emlékeztetett a párt a közleményében, ezekkel kapcsolatban azt írják: Mesterházy Attila 2010-es választási programjában is azt hirdette, hogy az MSZP a hallgatók nagy többségének fizetőssé teszi a felsőoktatást, a Gyurcsány-programban is olvasható a tandíj bevezetése, továbbá Bajnai Gordon egy éve azt mondta, hogy a tandíj „nem ördögtől való”. A közleményben azt írják: a szocialisták kormányzásuk alatt 2006-ban egyszer már bevezették a tandíjat, ezt csak a Fidesz által kezdeményezett, 2008-as szociális népszavazás tudta „elsöpörni”.