Mirkóczki Ádám, a Jobbik országgyűlési képviselője, szóvivője kedden az MTI-nek azt mondta: egy rab tartása naponta legalább 8500 forintba kerül, ami éves szinten 56 milliárd forint költséget jelent az államnak. A Jobbik javaslataival 15-20 milliárd forintot lehetne lefaragni a költségekből – tette hozzá, megjegyezve: felháborítónak tartja, hogy ma a rabok napi költségeinek töredékét költik például egy kórházi betegre vagy egy felsőoktatási hallgatóra.
A politikus egyrészt az önfenntartó és termelő börtönök mellett foglalt állást, jelezve, hogy azokban nemcsak a fogva tartási költségeket, hanem a sértetteknek, illetve családtagjaiknak járó kártérítést is le kellene dolgozniuk a raboknak. A párt emellett bevezetné a bérrabtartás intézményének két típusát. Egyrészt belföldi magánszemélyek vagy magáncégek hozhatnának létre új börtönöket, ahol az állam a mostaninál kevesebb pénzt adna, az intézmények pedig dolgoztatnák a rabokat úgy, hogy megérje nekik. Ez politikai szándék kérdése – jelezte Mirkóczki Ádám.