Itt a városligeti múzeumnegyed nemzetközi tervpályázata

2014. február 27. 13:33

Meghirdették a nemzetközi tervpályázatot a Liget Budapest új múzeumépületeire: hat kulturális intézmény terveire várják a nemzetközi pályázók terveit. A Liget Budapest körüli nyilvános szakmai és civil viták erősítésére alább közöljük a városligeti pályázat teljes bemutatkozó szövegét.

2014. február 27. 13:33

NEMZETKÖZI TERVPÁLYÁZAT A LIGET BUDAPEST ÚJ MÚZEUMÉPÜLETEIRE

Magyarország kormánya elkötelezte magát amellett, hogy új épületeket emel Budapesten hat kiemelkedő jelentőségű kulturális intézmény számára, a Liget Budapest fejlesztés részeként. Képzőművészet, építészet, néprajz, zene és fotográfia: ez az az öt terület, amelynek vezető intézményei egymás mellé kerülnek a Városligetben, számos más, több mint száz éve itt működő múzeum és egyéb közintézmény mellé, Budapest egyik legrégebbi parkjában, párhuzamosan annak teljes rehabilitációjával.
 
Összefoglalás
 
LIGET BUDAPEST.
 
A Szépművészeti Múzeum Budapest és a Magyar Állam 100%-os tulajdonában álló Városliget Zrt. mint közös kiírók, nyílt, nemzetközi kétfordulós építészeti tervpályázatot hirdetnek a Liget Budapest projekt keretében tervezett múzeumi épületek megtervezésére, a budapesti Városliget területén.
 
A Liget Budapest az új épületekkel, a Városliget zöldfelületének teljes megújításával, valamint a már itt működő intézmények rekonstrukciójával és fejlesztésével a jövőben Budapest egyik meghatározó, Európa-szerte ismert turisztikai és kulturális desztinációja, családi élményparkja lesz. 
 
Jelen kiírás négy, egymástól független, hasonló feltételekkel és párhuzamosan futó tervpályázat dokumentációja, amelyek összesen öt épület tervezésére vonatkoznak. A párhuzamosan meghirdetett négy, kétfordulós nemzetközi tervpályázat bármelyikén egy pályázó csak egy pályaművel indulhat. Lehetséges azonban párhuzamosan több pályázaton is indulni, de minden kiírásra önálló, külön pályaművet szükséges beadni, külön azonosító kóddal. A tervpályázat részletes szabályrendszerét az 5. fejezet tartalmazza.
 
A négy pályázat:
 
Az Új Nemzeti Galéria és a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum új, közös épületének megtervezése
 
A Néprajzi Múzeum új épületének tervezése
 
A Magyar Építészeti Múzeum, illetve a FotóMúzeum Budapest két önálló épületből álló komplexumának tervezése
 
A Magyar Zene Háza új épületének tervezése
 
A négy tervpályázat azonos szabályrendszer szerint, azonos bírálóbizottsággal, és azonos értékelési rendszereknek megfelelően zajlik.
 
A tervpályázat összdíjazása 870 000 EUR.
 
Ez a tervpályázati kiírás az érvényes magyar jogszabályok, valamint az Union Internationale des Architectes (UIA) irányelveinek megfelelően, azokat egymással egyeztetve készült.
 
A CÉLOK
 
A tervpályázat célja azoknak a tervezőknek a megtalálása, akiknek pályaművei:
 
funkcionálisan kielégítik a 21. századi múzeumi elvárásokat, flexibilis tereket biztosítanak a következő évtizedekre a beköltöző intézményeknek és megfelelő körülményeket a látogatóbarát működéshez
 
a kortárs építészet legmagasabb színvonalán maradandó esztétikai élményt is nyújtanak a látogatónak és hozzájárulnak Budapest épített örökségének gazdagításához;
 
tisztelettel kezelik a Városliget történeti parkját és környezetét;
 
egyedi, erőteljes építészeti gondolatot megfogalmazó épületekből álló, jól felismerhető és azonosítható együttest hoznak létre, amely képes növelni Budapest és a magyar kultúra nemzetközi ismertségét; 
 
nyitott, átlátható, hívogató közösségi tereket biztosítanak Budapest lakóinak és a belföldi és külföldi látogatóknak egyaránt;
 
a fenntartható építészet példaértékű, napjaink elvárásainak innovatív módon megfelelő épületek;
 
okos megoldásokon alapulnak, biztosítva az elvárt költséghatékonyságot;
 
hosszú távon gazdaságosan üzemeltethető megoldást jelentenek a bennük működő múzeumi intézmények számára.
 
KIKNEK A JELENTKEZÉSÉT VÁRJUK?
 
A tervpályázat kétfordulós, nyílt és nemzetközi. Elvárás, hogy a pályázó csapatában legyen olyan személy, aki saját országában nyilvántartott építésztervező, és munkavégzésre jogosult. Felhívjuk a Pályázók figyelmét, hogy a tervpályázat lezárulását követő hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárás magyar nyelven zajlik majd.

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
császár
2014. február 27. 17:21
Meg kell nézni a műjégpálya és környékének felújítás utáni állapotát! Egyszerűen siralmas. A költségvetés messze túl lett lépve, az eredmény pedig magáért beszél. A korcsolyapálya "műjege" fagypont alatt használható, és javíthatatlan. Tipikus közpénz elkótyavetyélés. Ahogy azt már megszokhattuk. Ez a kormányokon átívelő gyakorlat. Lényeg a pénz kifizetése. Akkor élvez el a beruházó. Nem láttam, hogy ilyen esetekben bilincsben vittek volna el valakit. A kivitelezést elmutyizták. Ez az igazi gond ez esetben is.
cattus
2014. február 27. 14:51
Szerintem ez támogatható, nem feleslegesen kidobott pénz, mint a focira elszórt milliárdok. Jótékony hatással lehet a turizmusra. És igen, a fotómúzeum jó ötlet, világhírű fotósaink voltak/vannak.
anegy_
2014. február 27. 14:36
Csak ámulok és bámulok, hogy milyen csodálatosan szépül a főváros. A borzasztóan nehezen induló gazdasági növekedés ellenére, milyen sokat tett a Fidesz kormányzás. Aki figyelemmel kíséri a nem nagy-dobra vert munkákat, átadott munkákat és a közelgő időben átadandó projekteket, az tudja miről írok. Csak ezeket a dolgokat ismerve is igazolva látszik a bűnös 8 év talicska-politikája. Büszkeség olvasni világvezető turisztikai lapban, hogy a szavazatok alapján tavaly Budapest a második legszebb város. Na ballibek ezt károgjátok ki!
nolite mirari
2014. február 27. 14:20
nagyon helyes!! kulonosen jo hir a fotomuzeum. De zeneben es irodalomban is van boven mit megismerjenek az idelatogatok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!