NEMZETKÖZI TERVPÁLYÁZAT A LIGET BUDAPEST ÚJ MÚZEUMÉPÜLETEIRE
Magyarország kormánya elkötelezte magát amellett, hogy új épületeket emel Budapesten hat kiemelkedő jelentőségű kulturális intézmény számára, a Liget Budapest fejlesztés részeként. Képzőművészet, építészet, néprajz, zene és fotográfia: ez az az öt terület, amelynek vezető intézményei egymás mellé kerülnek a Városligetben, számos más, több mint száz éve itt működő múzeum és egyéb közintézmény mellé, Budapest egyik legrégebbi parkjában, párhuzamosan annak teljes rehabilitációjával.
Összefoglalás
LIGET BUDAPEST.
A Szépművészeti Múzeum Budapest és a Magyar Állam 100%-os tulajdonában álló Városliget Zrt. mint közös kiírók, nyílt, nemzetközi kétfordulós építészeti tervpályázatot hirdetnek a Liget Budapest projekt keretében tervezett múzeumi épületek megtervezésére, a budapesti Városliget területén.
A Liget Budapest az új épületekkel, a Városliget zöldfelületének teljes megújításával, valamint a már itt működő intézmények rekonstrukciójával és fejlesztésével a jövőben Budapest egyik meghatározó, Európa-szerte ismert turisztikai és kulturális desztinációja, családi élményparkja lesz.
Jelen kiírás négy, egymástól független, hasonló feltételekkel és párhuzamosan futó tervpályázat dokumentációja, amelyek összesen öt épület tervezésére vonatkoznak. A párhuzamosan meghirdetett négy, kétfordulós nemzetközi tervpályázat bármelyikén egy pályázó csak egy pályaművel indulhat. Lehetséges azonban párhuzamosan több pályázaton is indulni, de minden kiírásra önálló, külön pályaművet szükséges beadni, külön azonosító kóddal. A tervpályázat részletes szabályrendszerét az 5. fejezet tartalmazza.
A négy pályázat:
Az Új Nemzeti Galéria és a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum új, közös épületének megtervezése
A Néprajzi Múzeum új épületének tervezése
A Magyar Építészeti Múzeum, illetve a FotóMúzeum Budapest két önálló épületből álló komplexumának tervezése
A Magyar Zene Háza új épületének tervezése
A négy tervpályázat azonos szabályrendszer szerint, azonos bírálóbizottsággal, és azonos értékelési rendszereknek megfelelően zajlik.
A tervpályázat összdíjazása 870 000 EUR.
Ez a tervpályázati kiírás az érvényes magyar jogszabályok, valamint az Union Internationale des Architectes (UIA) irányelveinek megfelelően, azokat egymással egyeztetve készült.
A CÉLOK
A tervpályázat célja azoknak a tervezőknek a megtalálása, akiknek pályaművei:
funkcionálisan kielégítik a 21. századi múzeumi elvárásokat, flexibilis tereket biztosítanak a következő évtizedekre a beköltöző intézményeknek és megfelelő körülményeket a látogatóbarát működéshez
a kortárs építészet legmagasabb színvonalán maradandó esztétikai élményt is nyújtanak a látogatónak és hozzájárulnak Budapest épített örökségének gazdagításához;
tisztelettel kezelik a Városliget történeti parkját és környezetét;
egyedi, erőteljes építészeti gondolatot megfogalmazó épületekből álló, jól felismerhető és azonosítható együttest hoznak létre, amely képes növelni Budapest és a magyar kultúra nemzetközi ismertségét;
nyitott, átlátható, hívogató közösségi tereket biztosítanak Budapest lakóinak és a belföldi és külföldi látogatóknak egyaránt;
a fenntartható építészet példaértékű, napjaink elvárásainak innovatív módon megfelelő épületek;
okos megoldásokon alapulnak, biztosítva az elvárt költséghatékonyságot;
hosszú távon gazdaságosan üzemeltethető megoldást jelentenek a bennük működő múzeumi intézmények számára.
KIKNEK A JELENTKEZÉSÉT VÁRJUK?
A tervpályázat kétfordulós, nyílt és nemzetközi. Elvárás, hogy a pályázó csapatában legyen olyan személy, aki saját országában nyilvántartott építésztervező, és munkavégzésre jogosult. Felhívjuk a Pályázók figyelmét, hogy a tervpályázat lezárulását követő hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárás magyar nyelven zajlik majd.