Lázár János olyan ajánlatot tett Karácsony Gergelynek, amilyet Magyarországon még sohasem láttunk
„Egy csekk és más semmi: rajta 5000 milliárd” – írja a miniszter.
Továbbra is nagyon kedvezőnek tartja a paksi bővítésről oroszokkal kötött megállapodást Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár elmondta: az orosz kölcsön finanszírozható lesz, a Roszatom pedig igen jó áron építi majd az új paksi blokkokat. Hangsúlyozta: a hitel költsége nem fog beépülni az áram árába.
Jövő szerdán tárgyalja a kormány a paksi erőmű megújításáról szóló orosz-magyar nemzetközi megállapodást – közölte Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár és Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Az államtitkár elmondta: miután a kabinet megtárgyalta a szerződést, az azt követő héten az Országgyűlés elé terjeszti jóváhagyásra.
Az elkövetkező évtizedekben is a paksi erőművel érhető el a legolcsóbb áram – hangsúlyozta Lázár János, aki hozzátette: a bővítéssel Magyarország növelni fogja energiafüggetlenségét.
Lázár János arról is beszélt: Brüsszel a napokban arról tájékoztatta a magyar kormányt, hogy nem emel kifogást a paksi atomerőmű megújításáról szóló orosz-magyar szerződés ellen. Jelezte, az Európai Uniónak semmilyen kifogása nem volt az ellen, hogy Magyarország és Oroszország megállapodjon. Közölte ugyanakkor azt is, hogy a szükséges együttműködés érdekében munkacsoportot alakítanak az EU energiaügyi főigazgatóságával.
A politikus a paksi bővítéshez biztosítandó orosz államközi – nem pedig vállalati – hitelről azt mondta, Moszkva a piacinál kedvezőbb kamatot ajánlott Magyarországnak. A kölcsön a magyar költségvetés által finanszírozható lesz – jelentette ki Lázár János. Ez nem egy üzleti projekt, hanem két ország államközi szerződése – mutatott rá.
Lázár szerint a Roszatom kifejezetten jó áron építi majd meg az új atomenergiablokkokat. Azt is mondta, hogy ha a Roszatom megkezdi az új reaktorok építését, megtenderezteti majd az eljárás minden lépését. A program megvalósítása során minden hatályos magyar és európai jogszabálynak meg kell felelni – hangsúlyozta az államtitkár. Szólt arról is, hogy az erőműbővítéshez biztosítandó orosz államközi hitel költsége nem épül majd be a Pakson előállított áram árába.