Lázár: A keleti szelek soha nem fújtak demokráciát és szabadságot

2014. január 16. 12:22

Lázár János 2010-ben még arról beszélt, hogy az Oroszországhoz való viszony mindig értékválasztást jelentett, keletről pedig sosem jön szabadság.

2014. január 16. 12:22

Lázár János még 2010-ben, de már a kormányváltás után egy könyvbemutatón osztotta meg gondolatait Oroszországról, az erről készült videót a Kettős Mérce tette közzé: „Teljesen világos tehát hogy Oroszország és Magyarország sorsa bizonyos értelemben az elmúlt nyolc esztendőben összefonódott. Nekünk, a mai döntéshozóknak fontos felelősségünk, hogy ezt milyen irányba tereljük.

Vannak olyan tények, amelyekkel kénytelenek vagyunk szembenézni. Ez Magyarország elképesztő mértékű energiafüggősége és energiakiszolgáltatottsága. Ma az ország energiaszükségletének 80-90 százaléka egy irányból, keletről, Ororszországból érkezik, és ez kényszerpályára állírja a magyar gazdaságpolitikát, magyar energiapolitikát. Fontos célkitűzéseket fogalmaztunk meg a következő 20 évre vonatkozólag. Próbálunk függetlenedni. De ez nagyon nehézkes feladat.

Én azt gondolom, hogy Martonyi János szavaira (...) hogy kiegyensúlyozott és korrekt kapcsolatokra törekszünk (Oroszországgal - a szerk.), ezek komoly kérdéseket vetnek fel majd mindannyiunk számára. Hiszen az Oroszországhoz való viszony történelmi aspektusokban nézve mindig értékválasztást is jelentett. Értékválasztást jelentett 1849-ben, 1918-19-ben, 1945-ben, 1958-ban, és az elmúlt 20 év során is. Aki Oroszországhoz közeledik, lehet, hogy gazdasági értelemben ennek a közeledésnek, ennek a korrekt kapcsolatnak győztese, nyertese, de fölad valamit a demokrácia, a szabadság, a szabadságjogok gyakorlása tekintetében.

Világos, hogy Magyarország katonai erőt, katonai támogatást, gazdasági támogatást, stratégiai támogatást és szövetségest nyerhet Oroszországban és Oroszországból. Egy dolog soha nem jön keletről: a keleti szelek Európának ebbe a térségébe demokráciát, szabadságjogokat soha nem fújtak.

Összesen 113 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
predator
2014. január 17. 11:31
Persze mindenképpen az a lényeg,hogy most végre egy örömteli,pozitív változás állt be a kapcsolatokban.
predator
2014. január 17. 11:29
Lázár baromságokat beszélt,de az atomszerződés alapján úgy tűnik,hogy nagy nehezen megjött az eszük. A korábbi russzófóbiájukat nyilván megjegyezték Moszkvában. Egy Magyarország méretű ország nem ekézhet így egy olyan nagyhatalmat sem,amely ilyen közel van hozzá és energiát is szállít neki. Ez nem szeretet vagy utálat kérdése.Nem tagadom,hogy bírom Putyint,és tisztelem azért,hogy az elődje,és főleg annak sleppje által ráhagyott romhalmazból felépített egy befolyásos nagyhatalmat,amelynek vezetőjeként mindig szilárdan kiáll annak érdekei mellett. Viszont ha olyan vezetés kerül Magyarország élére amely szereti Putyint vagy annak utódját,ha olyan ami utálja,nem kezdheti el habzó szájjal bírálni az oroszokat,gyakran egyébként álszent módon, kettős mércét alkalmazva. Mert amikkel vádolják az oroszokat,az az összes többi nagyhatalmat is jellemzi. Attól nagyhatalmak. Azon pedig csodálkozom,hogy a fideszesek korábbi russzofóbiája ellenére ilyen sikeresen fejlődnek a kapcsolatok. Azért azt tegyük hozzá,hogy valószínűleg ezért indult igen nyögvenyelősen a történet 2010-ben,már ami az orosz-magyar kapcsolatokat illeti,mert voltak azok a bizonyos szóbeli és tettleges előzmények. A tettlegesek még 1999-2000-ből,amikor Orbánék kitiltották a magyar légtérből az orosz szállító repülőgépeket. A szóbeli pedig a 2006 okt 23-i beszédtől kezdve Németh Zsolt ámokfutásán át, igen sokrétű.
Kálmán Szolga
2014. január 17. 03:11
Okoskodásnak tűnő filozófiai gyurmázásom, csak segítséget szeretne nyújtani a pártokrácia nyújtotta tacepaók közötti döntéshozatalok egyszerűsítésében. A világgazdasági erőszak legalizálása, vagy a tagadása, még senkit se vigyen személyes embergyűlöleti megnyilvánulások zsákutcájába, mert minden individuum meggyőződése, hogy érzés-igazsága szerint jól foglal állást minden megmérettetésen. Nemzeti Hírháló Gavallér János: Filozófiai gyurmázás, avagy kinek van szüksége gyűlöletkampányra
Kálmán Szolga
2014. január 17. 03:10
Megfogalmazva az élet alapszabályát: A létezés-érzés (szeretet) befolyásolja a gondolatot, amely gondolat megteremti az élhető létezést. Mert amennyiben a szeretet nem gondoskodik a születendőről, úgy élhetetlenné válik a lét. A szeretetkapocs gondoskodik az élhető létezés törvényeinek a milyenségéről, amit mesterségesen teremtett tudomány-fogalom - mint a gazdaság- csak megsemmisíteni képes, átprogramozni nem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!