„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
Új népszavazási kérelmet adott be Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke a Paksi Atomerőmű tervezett bővítésével kapcsolatban, mivel új népszavazási rendelkezések léptek hatályba, és nem szeretné, ha adminisztratív okok miatt utasítanák el a referendum kiírását. Mindeközben Bajnai Gordon tüntetést hirdetett február 2-ára, hogy kikényszerítsék a népszavazást.
Új népszavazási kérdést nyújtott be a Nemzeti Választási Bizottságnak (NVB) a paksi bővítés ügyében Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke. A politikus keddi budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy a múlt héten már benyújtott négy népszavazási kérdést. A kérdések arról szólnak, hogy egyetértenek-e a polgárok azzal, hogy ne épüljön orosz hitelből új atomerőművi blokk, Magyarország ne vegyen fel hitelt a beruházáshoz, a kivitelezőt nyílt közbeszerzésen válasszák ki, illetve hogy ne szülessen végleges döntés a bővítésről 2020-ig.
Jávor az új népszavazási kérdés azért nyújtotta be, mert azzal, hogy Áder János köztársasági elnök a hétvégén kiírta az országgyűlési választás időpontját, új népszavazási rendelkezések léptek hatályba. Az Együtt-PM szeretné elkerülni, hogy a referendum kiírását adminisztratív okok miatt elutasítsák, ezért kedden beadott egy új, formailag megfelelő kérdést.
Húsz állampolgár – a PM képviselői és elnökségi tagjai, illetve az Együtt 2014 tagjai – támogató aláírásával együtt nyújtotta be a kérdést, amely így hangzik: Egyetért-e Ön azzal, hogy a magyar államadósság növelésének terhére új atomerőművi blokkok létesüljenek Magyarországon.
Eközben Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője a blogján jelentette be, hogy összellenzéki tüntetést kezdeményez február másodikára a Paksi Atomerőmű bővítéséről szóló népszavazás kikényszerítésének érdekében. Az ellenzéki politikus a kezdeményezését azzal indokolta, hogy „mielőtt a parlament összeül, mutassuk meg, hogy Orbánnak nincs mandátuma arra, hogy a jövőnkről döntsön!” Hozzátette: „Semmit rólunk nélkülünk!”
A Fidesz a kezdeményezésre úgy reagált: „Minden olyan népszavazás, amelynek megvannak a törvényi feltételei, az létrejöhet Magyarországon.” Selmeczi Gabriella hozzátette: a paksi fejlesztést mindenképpen el kell végezni, erre egy 2009-es parlamenti határozat is kötelezi a kabinetet, a bővítés pedig a villamosenergia árának hosszútávú csökkenését fogja magával hozni.
Az Országgyűlés tavaszi ülésszaka várhatóan február 3-án kezdődik, akkor tárgyalhat majd a Parlament a tervezett paksi bővítésről.