Kisebb munka megismerni egy budapesti választókerületet, mint a gyöngyösi kerület új részeit?
Más típusú munka. Hiszen jelen kell lennie a jelöltnek. Ha nem kéne az országos politikával foglalkoznom, akkor az új gyöngyösi körzet is könnyen megismerhető lenne. A VI. vagy a VII. kerület különböző helyeire elmenni és beszélni az emberekkel más típusú elfoglaltság, mint bejárni az aprófalvas körzetet, ez evidens.
A dolgok jelen állása szerint az MSZP és az Együtt-PM Kocsis-Cake Oliviót indítja itt. Ő nem tűnik különösebben veszélyes ellenfélnek, ezért választotta ezt a körzetet?
Nem, őszintén szólva a riválisok személye nem játszott szerepet a döntésemben.
A jelöltjeik toborzása során mennyire támaszkodnak a régi SZDSZ-es hálózatra?
A Liberálisokat úgy alapítottuk, hogy arra törekedtünk, hogy rajtam kívül csupa politikában új résztvevő legyen, mint Popper Gábor, Bősz Anett, Pócs Bálint vagy Vatai Szabolcs. Ezt olyan értelemben most is tartjuk, hogy a jelöltek között is vannak jó néhányan, akik újonnan érkeznek a politikába. De aki a régi SZDSZ-ből ezekben a nem könnyű időkben is kitartott a liberális eszmék mellett, azt is szeretettel várjuk.
Miből gondolja, ha meglévő szervezeti háttérrel, gazdasági hátországgal és szavazóbázissal nem volt képes a vezetése alatt sikeressé tenni egy liberális pártot, akkor a nulláról indulva képes lesz ugyanerre?
Azért gondolom, mert szerintem az SZDSZ is megmenthető lett volna, nem volt törvényszerű, hogy kiessen a parlamentből. Amikor elnök lettem, akkor az általam meghirdetett Párbeszéd Program kifejezetten sikeres volt, a megválasztásomkor mért 3-4 százalékról 7-8 százalékra ment fel az SZDSZ támogatottsága szinte azonnal.
Nevezzük ezt afféle nem realizált sikernek! Szép az átmeneti népszerűség-növekedés, de a választási eredmények a mérvadóak.
A szerintem sikeresnek induló programom akkor fulladt kudarcba, amikor néhány hónap után világossá vált, hogy a Kóka János vezette frakció semmiben sem hajlandó kooperálni velem. Nyilvánvalóvá vált, hogy a frakció és a párt két különböző úton indul el, ami egy választás előtt megengedhetetlen. Amikor ez kiderült, az első gondolatom az volt, hogy felállok. Végül erről a barátaim lebeszéltek, ezért vállaltam, hogy ebben a lehetetlen helyzetben az EP-választásig még elvezetem a pártot, miközben a saját programomat nem tudom megvalósítani. Ez komoly hiba volt, amiből megtanultam, hogy nem szabad szolidaritásból végigvinni egy olyan programot, amiben az ember nem hisz. Az SZDSZ kudarca tehát nem valamiféle fátum, hanem politikai hibák sorozatának eredménye. Ezekben a hibákban nekem is megvolt a felelősségem.
Az SZDSZ már csak a rendezetlen tartozásaival tűnik fel a hírekben. Kóka János és az ön elnöksége alatt vásárolta a párt azokat az ingatlanokat, amikre MFB-hitelt vett fel, amit aztán nem törlesztett. Érez felelősséget, az egymilliárdot is meghaladó tartozás miatt?
Az égadta világon semmit, ráadásul a tartozás is virtuális. Szerintem teljesen helyesen cselekedtünk, ebben Kóka Jánost sem kell, lehet hibáztatni. Az SZDSZ-en belül mindenki helyesen és törvényesen járt el. Mert miről szól ez az egész ingatlan-história? Született egy alkotmánybírósági döntés, miszerint a pártoknak is piaci bérleti díjat kell fizetni az általuk használt ingatlanok után. A pártok az egykori MSZMP-ingatlanokba költöztek be a rendszerváltás után. A költségvetési támogatás kevés volt, ebből nem futotta volna a bérleti díjakra. Ezért született az összes párt – a Fideszt és a KDNP-t is beleértve – részvételével egy olyan megállapodás, hogy az állam ad hitelt ezeknek a megvásárlására. A pénz még csak keresztül sem folyt a pártokon, egyből az állam egyik zsebéből a másikba került. Az ominózus hitelből tehát az SZDSZ soha egy fillért nem látott. Ugyanezt felvette mindenki más is, a szocialisták is, a Fidesz is.
És törlesztik is.
Törlesztik, az állami támogatásukból, mert bent maradtak a parlamentben. Az SZDSZ miből törlesztette volna, miután kiesett? Mivel annak idején erre is gondoltunk, ezért ez egy jelzáloghitel, ahol erre az esetre ott van az ingatlanfedezet. Az ingatlanok most az állam helyett az állam bankjára szállnak, a költségvetést nem éri kár.
Mennyiből működött a pártjuk 2013-ban?
Ezt meg nem tudom mondani, majd nyilván ki fogjuk számolni.
Azért csak van sejtése, legalább a nagyságrendről.
Egy átlag párt működéséhez képest nagyon-nagyon szerény, azt gondolom. Lényegében a tagok és a szimpatizánsok pénze van ebben az egészben. Többször kérdeztek például az őszi kampányunkról, amikor megjelent néhány óriásplakátunk. A budapesti és a vidéki plakátok közül is úgy tudott megjelenni jó néhány, hogy a helyiek összedobták rá a pénzt.
Vannak olyan hangokat, hogy minden bizonnyal a jobboldalról finanszírozzák önöket, hogy ezzel is gyengítsék a többi baloldali szereplőt.
Ez teljes őrültség és nyilvánvaló rágalom. Mint ahogy az is rágalom volt, amikor az induláskor azt mondták, hogy az MSZP finanszíroz minket. Azért, hogy gyengítsük az Együttet és a DK-t – akkor így szóltak a rágalmak. És ez így is fog menni, erre fel kell készülni: amint valakinek az érdekeit sértjük, megjelennek ezek a hangok. Az ön által említett rágalom a fóti kampány következménye, ahol nem voltunk hajlandóak beállni a közös jelölt mögé, hanem önállóan indultunk. Ezután, az MSZP egyik helyi vezetője nyilatkozta azt, hogy minket jobbról finanszíroznak. Ez mindig így lesz, pedig senki nem áll mögöttünk, csak azok a liberális emberek, akik merik vállalni ezt az értékvilágot.
Mi az a minimális eredmény, amit mindenképpen el fognak érni, ha önállóan indulnak?
Nem mernék most tippelni. Ha – ahogy eddig készültünk – az önálló indulás mellett döntünk, akkor törekedni fogunk az 5% elérésére. Nem lehet arra játszani, hogy jó lesz a kicsi vereség is.
Akkor is van tovább, ha nem jutnak be?
Persze. Én a liberális párt megteremtését tekintem a feladatomnak. Az emberi jogokat, az etatizmus elleni küzdelmet, a piacgazdaságot, az egyéni felelősséget (azaz az embert) a középpontba állító liberális nézeteknek ma nincs képviselete a magyar politikában. Egyes elemei megjelennek itt-ott, de így összességében senki nem képviseli. Tudom, hogy az erre fogékony közönségnek csak egy töredékét tudjuk elérni 2014-ben, tehát ez egy hosszabb távú feladat.
Fotó: Réti Borbála