Dorosz Dávid úgy fogalmazott: a Fidesz nem élt, hanem visszaélt a kétharmados parlamenti többséggel, erejét arra használta fel, hogy „csigolyánként törje el a magyar demokrácia gerincét”. Szavai szerint a kormánytöbbség egyoldalúan, csak a politikai közösség egyik felének értékeit képviselő alaptörvényt erőltetett Magyarországra, „politikai bosszúból” korlátozta az Alkotmánybíróság hatásköreit és átfogó támadást intézett a bíróságok függetlensége ellen A független alkotmányos intézmények élére pártkatonákat állítottak, az Országgyűlést „törvénygyárrá silányították”, elfoglalták a közszolgálati médiát, a független sajtó megregulázása érdekében pedig médiarendőrséget hoztak létre – sorolta.
A képviselő arra is kitért, hogy miközben az „Orbán személyes testőre" által vezetett „TEK nevű magánrendőrségre” tízmilliárdokat költöttek, a Nemzeti Nyomozó Irodát „szétverték" az életüket hosszú éveken át kockáztató rendőrök szolgálati nyugdíját pedig elvették.
Az MSZP úgy reagált a Belügyminisztériumban elhangzottakra: „önfényező kormánypropaganda” helyett az igazságtalan egykulcsos adórendszerről, az illetmények befagyasztásáról, „a rendőröket hazugnak nyilvánító semmisségi törvényről”, a szolgálati nyugdíjrendszer szétveréséről, a megnyirbált juttatásokról vagy a tűrhetetlen munkakörülményeiről kellett volna beszélnie a miniszterelnöknek és Pintér Sándor belügyminiszternek. A szocialisták hiányolták az elmondottak közül az 50 százalékkal romló felderítési arány említését, valamint szóltak volna arról, hogy a gárdisták még mai is szabadon masírozhatnak. „A mai napig nem tudjuk ki és miért robbantott egy fővárosi bankfióknál” – írták közleményükben.
Kedden a Belügyminisztérium évértékelő értekezletén Orbán Viktor miniszterelnök hatékonynak nevezte a tárca és a rendőrség munkáját. A kormányfő arról beszélt, hogy Magyarországon 2010 után helyreállt a jogállamiság, ami nem történhetett volna meg a rendvédelmi szervek nélkül, mert a jogszabályok és bírósági ítéletek végrehajtatása nélkül a jogállamiság csak jelszó.