Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
Írásban hívta meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelőit a kormány a választások tisztaságának ellenőrzésére. Ez nem újdonság, ugyanis az 1990-es koppenhágai dokumentum aláírásával Magyarország is vállalta, hogy az országos szavazások időpontjáról az EBESZ-t értesíti és fogad megfigyelőket.
A szocialisták novemberben kezdeményezték, hogy nemzetközi megfigyelőket hívjanak, szerintük ugyanis csak külső kontroll mellett biztosítható a választások tisztasága. A Népszabadság emlékeztet: az EP által júliusban elfogadott Tavares-jelentés is felszólította a kormány, hogy kezdeményezze a Velencei Bizottságnál és az EBESZ-nél az új választási rendszer értékelését, ez azonban eddig nem történt meg.
A kormány most írásos meghívást küldött az EBESZ-nek, a megfigyelők létszámáról a szervezet fog dönteni. A szocialisták szerint legalább ezer megfigyelőre lenne szükség, mivel a választási rendszert a kormányoldal egyoldalúan átalakította.
Eddig a 2006-os volt az első – és egyetlen – választás, amelyre nem küldött megfigyelőket az EBESZ, a 2010-es választásokon tíz megfigyelő volt jelen.