Nincsen jelentősége annak, hogy lesz-e előrehozott választás Magyarországon
Ugyanis van egy – senki által nem mérlegelt, de nagyon is valós lehetőség arra, hogy Orbán megőrizze a feltétlen hatalmát a következő 14 (!) évre.
Már nyilatkozhatnak a más uniós országok Magyarországon élő állampolgárai, hogy hol akarnak voksolni a májusi EP-választáson: itt, vagy az anyaországukban.
A Európai parlamenti választást május 22-25. között bonyolítják le az EU tagállamaiban, a tagállamok azonban szabadon dönthetnek arról, hogy a rendelkezésre álló időszakban mely napon voksolnak. Magyarországon a választási eljárási törvény értelmében választás csak vasárnap tartható, ezért várhatóan május 25-én lesz a voksolás.
Az EP-választás sajátossága, hogy Magyarországon nemcsak itteni lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok, hanem a Magyarországon lakóhellyel rendelkező uniós polgárok is szavazhatnak, ha ezt kérik. A Magyarországon lakóhellyel rendelkező csaknem százezer európai uniós állampolgárt a napokban tájékoztatja a Nemzeti Választási Iroda (NVI) arról, hogy választójogukat hazájuk helyett Magyarországon is gyakorolhatják az EP-választáson.
A csaknem százezer külföldi a választási eljárási törvény szerint legkésőbb a szavazást megelőző 16. napig – azaz várhatóan május 9-ig – kérheti a névjegyzékbe vételét Magyarországon a helyi választási irodák vezetőitől (a jegyzőktől). A névjegyzékbe vétel lezárulta után pedig az uniós országok választási szervei kölcsönösen tájékoztatják egymást arról, hogy állampolgáraik mely országban kérték névjegyzékbe vételüket. Ilyenkor az anyaországban törlik a választót a névjegyzékből, így akadályozzák meg, hogy valaki több helyen szavazzon.
A legutóbbi, 2009. évi EP-választás előtt több mint százezer felhívást küldött ki az Országos Választási Iroda (az NVI-jogelődje) a Magyarországon lakóhellyel rendelkező, nem magyar állampolgárságú európai uniós polgároknak. A megkeresettek közül 5600-an vetették fel magukat a névjegyzékbe.