Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Parlamenti vizsgálóbizottságot állítana fel a Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt (KTI) annak kivizsgálására, hogy a 2001 óta hatalmon lévő kormányokat milyen felelősség terheli a devizahitelezés problémái miatt.
Ivády Gábor kiemelte: a 2001-ben bevezetett devizahiteleket „típushibásnak” és törvénytelennek tartják, ezért az első Orbán-kabinettől kezdődően minden eddigi kormány felelősségét megvizsgálnák az ügyben. A KTI szerint ugyanis a kormányok „folyamatosan a bankok malmára hajtották a vizet” – fejtette ki Ivády Gábor. Hozzátette: egyebek mellett meg kell vizsgálni, hogy a pénzintézetek kellő tájékoztatást nyújtottak-e ügyfeleiknek.
A párt szerint azt is fel kell tárni, hogy a korábbi kormányoknak az euró bevezetésére vonatkozó ígéretei mennyire befolyásolták a hitelfelvevők kockázatelemzését, továbbá, hogy a kormányok és a felügyeleti intézmények a válság után mindent megtettek-e az adósok érdekében. Ivády Gábor hangsúlyozta, nem hagyják magukra azokat, akik vagy már mindenüket elvesztették, vagy erőn felül teljesítve fizetik törlesztőrészleteiket, sőt azoknak is kárpótlást szeretnének, akik már törlesztették devizában felvett adósságukat.
A képviselő kérdésekre elmondta, a devizahitelek hibásak, de nem semmisek, vagyis a kérdés az, hogy az adósoknak mennyit kell visszafizetniük. A KTI ezért a bankokkal újraszámoltatná a hiteleket, a változó törlesztésből adódó költségeket pedig az állam állná abból a pénzből, amelyet a pénzintézetektől korábban beszedett az adósok megmentésére hivatkozva – mondta Ivády Gábor.