Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Interjút adott Schiff András zongoraművész a BBC-nek, melyben elmondta: nem csak a jelenlegi magyar kormány aggasztja, hanem az is, hogy nagyon kevés a civil kurázsi Magyarországon.
Az interjúban – amelyet a külföldre sugárzó BBC World Service tűzött műsorra két részben, hétfőre és keddre, de a BBC hírportálja hétfőn előzetes részleteket közölt belőle – Schiff András annak a véleményének adott hangot, hogy Magyarországon „enyhén szólva nem mennek jól a dolgok”. Hozzátette: nemcsak a jelenlegi kormány aggasztja, hanem az is, hogy Magyarországon „nagyon kevés a civil kurázsi, az emberek félnek attól, hogy felemeljék szavukat”.
A művész felidézi Horthy Miklós budapesti szobrának felavatását. Schiff András szerint Horthy nem államférfi volt, hanem zsidóellenes törvényekért felelős háborús bűnös, aki végignézte félmillió zsidó deportálását a náci haláltáborokba.
A riporter, Tim Franks kérdésére, hogy miért Londonban és nem Magyarországon tartotta a 60. születésnapja alkalmából rendezett koncertjét, a BBC idézete szerint Schiff András kijelentette: még magánszemélyként sem teszi be a lábát Magyarországra. A BBC riporterének arra az érvelésére, hogy a kormány és a szélsőjobb magyarországi ellenzőinek támogatást nyújthatna egy ilyen híres kritikus megjelenése az országban, Schiff András kijelentette: megfenyegették, hogy ha visszatért Magyarországra, mindkét kezét levágják.
„Nem akarok fizikai és mentális támadásokat megkockáztatni” – tette hozzá. Elmondta: akik őt megfenyegették, „névtelen emberek az interneten”. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem a keserűség vagy a gyűlölet beszél belőle, inkább az aggodalom.
A zongoraművészt 60. születésnapján, szombaton a nemzetközi zenei élet egyik legrangosabb elismerésével, a 200 éve alapított londoni Királyi Filharmóniai Társaság (RPS) Aranymedáljával tüntették ki a brit fővárosban, a Wigmore Hallban. Schiff András november 26-tól öt hangversenyen a számára egyik legfontosabb zeneszerző, Johann Sebastian Bach Goldberg-variációit szólaltatta meg, majd december 20-án eredeti kéziratból Beethoven Diabelli-variációt játszotta, 21-én pedig egy nagy koncerten zárta a Bach- és Beethoven-sorozatot a londoni Wigmore Hallban.
A születésnapi koncertről szólva a BBC-nek azt hangsúlyozta a zongoraművész, hogy az élő koncert élményét a legjobb felvétel sem pótolja. „Együtt töltünk két-három órát, és úgy érezzük, a világ jobbá vált” – tette hozzá. Közölte: a zenéhez való viszonya a pályafutása során nem változott, de életszemlélete és az időhöz való viszonya filozofikusabbá vált.