A cukorkereskedelemben is kérte Magyarország a fordított adózás bevezetésének lehetőségét az Európai Bizottságtól – írja a Magyar Nemzet. A lap szerin a Nemzetgazdasági Miniszter a kérést azzal indokolta, hogy a területen magas a feketegazdaság aránya, a fordított adózás viszont hozzájárulhatna a piac fehéredéséhez.
Szakértők szerint a gabonakereskedelemben bevezetett fordított adózás után a csalók más élelmiszeripari termékekre álltak át, főként az étolajra, a lisztre és a cukorra. A cukrot a jól szervezett cégcsoportok főleg Szlovákiából hozzák be, és több társaságon átfuttatva értékesítik belföldön, legtöbbször közvetetten hipermarketeknek. Hogy elkerüljék az adófizetés, valótlan belföldi beszerzési és külföldi értékesítési adatokat szerepeltetnek bevallásaikban. A legnagyobb csalásokat azok az esetek okozzák, amikor a tervék sok cégen keresztül, több államon keresztül megfuvaroztatva eltűnik az értékesítési láncolatban.
A fordított adózás során viszont az áfát nem a termék értékesítőjének, hanem a beszerzőnek kell megfizetnie. Ez azt jelenti, hogy például a terménykereskedelem során sem a gazdálkodó, sem a közvetítő cégek nem számíthatnak fel áfát, vagyis a köztes állomásokon sem befizetni, sem visszaigényelni nem lehetne az adót, így a vevő által kifzetett áfa közvetlenül az államhoz kerül.