Egy évtizede nem volt ilyen optimista a magyar

2013. december 20. 07:49

Tavaly év végétől folyamatosan egyre bizakodóbbak vagyunk, decemberben pedig 2002 ősze óta nem látott optimista hangulatba kerültünk a GKI Gazdaságkutató felmérése szerint.

2013. december 20. 07:49

Év végére több mint egy évtizede nem látott optimizmus uralkodott el Magyarországon: decemberben folytatódott a GKI-Erste konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értékének szinte egész évben folyamatos, látványos emelkedése, az index az év végére több mint tízéves csúcsot ért el.

A GKI Gazdaságkutató által az Európai Unió támogatásával végzett felmérés szerint a GKI-Erste konjunktúraindex a novemberi mínusz 6,1 pontról mínusz 2,9 pontra javult decemberben. Az index szezonális hatásoktól megtisztított értékének trendje 2012 végétől emelkedő, a mostanihoz hasonló érték utoljára 2002 őszén volt. 

Az üzleti bizalmi index decemberben plusz 4 pontra nőtt a novemberi mínusz 0,1 pontról, a mutató legutóbb 2011 áprilisában tartózkodott a pozitív tartományban, és 2001 márciusban volt ezzel megegyező. A fogyasztói bizalmi index mínusz 22,7 pont volt decemberben a novemberi mínusz 23,3 pont után. Az érték utoljára 2010 novemberében volt ennél magasabb. Az üzleti szférán belül decemberben minden ágazat várakozása kedvezőbb lett, különösen a kereskedelmi és szolgáltató vállalatoké. Az optimista cégek aránya összességében immár meghaladta a pesszimistákét, amire utoljára 2010 végén volt példa. 

Csak az építőipari bizalmi index maradt negatív tartományban. Az iparban egyaránt kedvezőbb lett az elmúlt időszaki és a várható termelés, valamint a rendelésállomány – ezen belül az exportrendelések – megítélése. Az építőiparban a novemberi megtorpanás után decemberben tovább oldódott a pesszimizmus. Az előző három hónap termelési színvonaláról és a rendelésállományról alkotott vélemény számottevően javult novemberhez képest. 

A kereskedelmi bizalmi index nagyon jelentősen emelkedett. Az eladási pozícióról, a készletszintről és a várható rendelésekről egyaránt kedvezőbben nyilatkoztak a megkérdezettek. A szolgáltató cégek különösen a várható forgalmat látták a novemberinél kedvezőbben, de javult az általános üzletmenetről alkotott véleményük is. Az előző időszak forgalmát viszont romlónak érezték a válaszadók. 

A foglalkoztatási szándék az építőipar kivételével – ahol nem változott – minden ágazatban erősödött, s enyhült a lakosság munkanélküliségtől való félelme. Az áremelési törekvés az iparban élénkebb lett, az építőiparban pedig enyhült a deflációs nyomás. A kereskedelmi cégek körében csökkent az áremelést tervezők aránya és kissé az árnövelés mértéke is. A szolgáltatók körében is az árcsökkenésre számítók vannak többen. Csökkent a fogyasztók inflációs várakozása is. Minden ágazatban sokat javult a magyar gazdaság kilátásainak megítélése, s kedvezőbb lett a lakosság véleménye is.

A GKI fogyasztói bizalmi index decemberben háromhavi, nagyon erőteljes növekedést követően már csak minimálisan emelkedett tovább, de így is kezdi megközelíteni a 2010. évi választásokat követő csúcspontját. A lakosság saját pénzügyi helyzetének következő egy évét decemberben kedvezőbbnek, várható megtakarítási képességét viszont kissé rosszabbnak érezte, mint novemberben.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
incze
2013. december 20. 19:25
minden ok megvan az optimizmusra. most is csak 4-5 százalékkal fizet a Nemzet nagyobb kamatot a hitelre, mint amennyivel a gazdaság bővül (ezt nevezik parasztosan további eladósodásnak, az adósság növekedésének). bónuszként mindegy úgy zajlik, hogy az összes nem állami szektor minden tartalékát már elégette a ner-gömböc. hálisten, az így-úgy még működő szektorokat is egyenként szétveri, és intézményileg is igyakszik garantálni, nehogy visszaálljanak valami működésfélébe. ugyanakkor a derék háromszáz forintos magyarok tényleg eléggé vevők erre, ahogy voltak a devizahitelre is, és mindenre, ami most valami, holnap meg nagy ívben. majd akkor koppány csoport, az a biztos, ami már a gyomrodban van. aki nem gondolja ezt helyesnek, az már, ha tehette nincsen itt.
6qwasyx
2013. december 20. 12:08
Vajon azt a magyart is megkérdezték, - akit kirúgtak az állásából indoklás nélkül - akit visszahívtak rokkantnyugdíjból - akitől megvonták a korengedményt, korkedvezményt - akinek 3X-ra emelkedett a törlesztőrészlete - akinek 47 eFt-ból kell megélnie - aki segélyen él - aki közmunkás 3 diplomával - aki hajléktalan - aki 3 éve vár műtétre - akitől elvették a trafikját - akitől elvették a földjét - akit megbüntettek, mert fát szedett az úton - akit kilakoltattak Kihagytam valakit, vagy minden boldog szerepel?
lavor
2013. december 20. 10:12
Én jól megvagyok. Köszönöm.
liberálzöld.
2013. december 20. 10:05
Én is nagyon optimista lennék, ha ... A bábolnai ménesbirtok túlélte a 48-49-es szabadságharcot, a rémuralmat, a kiegyezést az I. vh.-t, a Tanácsköztársaságot, a gazdasági világválságot, a II. vh.-t, a szocializmust, a "rendszerváltás"-t, az eddigi kormányokat, de Orbánt és a Fityesz undormány hataloméhségét már nem fogja. Lázárok, Simicskák, Tiborz-ok és egyéb nagyrablók: itt az új lehetőség! Ti tényleg bizakodók lehettek. "Feldarabolja a kormány a kétszáz éves mamutbirtokot"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!