Már az óvodában médiatudatosságra nevelne Hoffmann

2013. november 13. 17:21

A médiatudatosságra nevelést már az óvodás korban el kell kezdeni, és a különböző életkoroknak megfelelően, a helyesen megválasztott pedagógusi praktikákkal kell a fiatalokat rávezetni a helyes médiahasználatra – mondta Hoffmann Rózsa, köznevelésért felelős államtitkár szerdán, Budapesten.

2013. november 13. 17:21

Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet rendezvényén tartott előadásában ugyanilyen fontosnak nevezte, hogy a pedagógusok a médiatudatosságban saját magukat is „neveljék”, hiszen a személyes fejlődés és példamutatás a legjobb módszer. Hangsúlyozta, a felső tagozatos évek alatt válik a nevelésből példamutatás, hiszen a legjobb módszer a „cselekedve tanítás”.

Hoffmann Rózsa úgy vélte, a kisgyermekkorban elkezdett tudatos nevelés nagyon fontos, és az óvodapedagógusnak nagy a felelőssége, hogy a szépet, a jót, az értéket adagolja a gyermeknek. Tévhit az, hogy a nevelésnek abból kell állnia, hogy elmondjuk, mit ne nézzen a gyerek, inkább a rávezetéssel, a szépnek és a jónak a megmutatásával lehet tudatos médiafogyasztóvá tenni a gyerekeket. Mint mondta, a kereskedelmi média „jól ráérzett” arra, hogy a gyerek a rohanásra, a péppé zúzásra, a csépelésre és az ordításra csodálkozik rá, és ha sokszor, kontroll nélkül kapcsolgatják ezeket a csatornákat, akkor ez lesz a meghatározó számukra.

Úgy értékelte, az sem elhanyagolható, hogy a médiumok milyen pedagógusképet közvetítenek a közvéleménynek, és ezért a pedagógusok is sokat tehetnek. Mint mondta, fontos, hogy a tekintélyt sugárzó, értéket közvetítő tanárok jelenjenek meg a képernyőkön, az újságok oldalán, és ez azért is fontos, mert ezek a tanárok vannak többségben. És ha ez így van, akkor a médiának erkölcsi kötelessége ezt az arcát megmutatni a pedagógiának.

Jogos elvárás az az óhaj, hogy amikor egy médium egy oktatáspolitikai szereplővel beszélget, legalább objektíven kérdezzen” – fogalmazott az államtitkár. Úgy vélte, „nem helyes, hogy állandóan azoknak a szószólóit szerepeltetik a közmédiumokban, akik 10-20 ezer ember véleményét közvetítik, szemben a 150 ezres pedagógus kar képviselőivel szemben”. Mint mondta, így helytelen kép alakul ki társadalomban a pedagógusokról.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
VakzKommondor
2014. január 11. 21:30
REZSICSÖKKENTÉS 20%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
VakzKommondor
2014. január 11. 21:30
Érdekes, én például arra nevelem a gyerekemet, hogy a kommunizmusban felkapaszkodott jó kádereknek, akik, most az "antikommunista" kormány oldalon osztják az észt, egy szavát se higgye. Az, hogy a tv-ben el kell kapcsolni ha két rezsicsökkentés reklám között megjelenik valamelyik a sok közül, csak ez után fog jönni.
trespass
2014. január 07. 19:16
Először is: mióta néz a gyerek óvódában, iskolában tévét, vagy olvas újságot? Ha nem teszi, akkor a pedagógus hogyan tudja nevelni "tudatosságra"? Lesz tudatos tv-nézés/újságolvasás óra? És attól, ha a pedagógus otthon "tudatos" média-fogyasztóként példát mutat, hogyan plántálódik át a gyermekbe? Elmeséli, hogy milyen izgi volt, amikor tudatosan a hír-tv híradójára kapcsolt és nem az atv-t nézte, vagy milyen tudatosan kerülte el a Népszabadság megvásárlását, pedig a kisértés nagy volt? És ezentúl a szülőknek is kotelező lesz jó példával segíteni a pedagógus munkáját? És végül, de nem utolsó sorban: nem akarnak elmenni a retkes picsába és békén hagyni a gyereket?
balbako_
2013. december 02. 16:32
Ez lenne a dolga...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!