Rogán Antal csütörtökön Zalaegerszegen, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) kerekasztal-beszélgetését megelőzően tartott sajtótájékoztatón azt mondta: nemcsak személyes meggyőződése, hanem a frakcióelnökségé is, hogy a kormány válaszán kívül a magyar parlamentnek is válaszolnia kell a rezsicsökkentést érő brüsszeli támadásra. Hogy milyen formában, azt a frakcióvezető az MTI kérdésére nem kívánta közölni, csupán annyit mondott, hogy ennek részleteit pénteken be fogja jelenteni.
Emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés hétfőn fog szavazni az újabb rezsicsökkentési javaslatról, amely szerint november 1-jétől 11,1 százalékkal mérséklődik a villamos energia, a gáz és a távhő ára. Hozzátette, hogy a törvényjavaslat révén megváltozik a számlák képe is, az azokon szereplő minden tételnek, így az alapdíjnak is csökkennie kell, és lesznek olyan tételek, amelyeket többé nem kell megfizetni.
Rogán Antal azt mondta, hogy „egyre komolyabb támadások érik a rezsicsökkentést”, elsősorban Brüsszelből, amely „most éppen heves érdeklődést mutat az irányított árak iránt”. Az Európai Unió tagállamai között azonban 17 olyan is van, amelyik valamilyen módon szabályozott energiaárakat alkalmaz, ami határozott érv a rezsicsökkentés megvédésére – fogalmazta meg a Fidesz frakcióvezetője.
Lanczendorfer Erzsébet (KDNP) országgyűlési képviselő, a KÉSZ tiszteletbeli elnöke a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az 1997-ben indított sorozat keretében a zalaegerszegi a 205. kerekasztal-beszélgetés. Témája egyebek mellett az, hogy a jelenlegi kormánynak folytatnia kell a következő négy évben is azoknak a terveknek a megvalósítását, amelyekre ebben a ciklusban már nem maradt ideje. Közölte, ennek az az oka, hogy a szocialisták „brutálisan eladósították az országot”, amely 2010-ben az államcsőd szélén állt.
„Hatalmas szemétdomb állt itt, annak eltakarításával kellett foglalkozni három éven át” – mondta a politikus. Mindezt azzal támasztotta alá, hogy 2002-ben a Fidesz-kormány a GDP 53 százalékát jelentő, 8000 milliárd forint államadóssággal adta át a kormányzást, míg a szocialisták nyolc év alatt 82 százalékra és 21,5 ezer milliárdra tornázták fel. Hozzátette: „valóban nagy szemétkupac maradt itt”, ezt a jelenlegi kormány eltakarította, ami áldozatvállalással járt, de szeretnék megvalósítani „az emberek életminőségét javító intézkedéseket”.