A bíró, Radácsyné Karsai Zsuzsanna elmondta, a tárgyaláson bebizonyosodott, hogy a Lövölde térről a székházhoz való eljutás nem tartalmazott olyan elemeket, amelyek bármilyen módon demonstrációra utaltak volna. Nem volt náluk látható módon sem transzparens, sem bármilyen tiltakozást kifejező tábla, nem skandálva sétáltak a rendezvény helyszínére.
A rendezvényre való eljutás a bíróság szerint nem merítette ki a gyülekezési joggal való visszaélés szabálysértését, mert nem volt része a demonstrációnak – közölte a bíró, majd hangsúlyozta, hogy az emberek – akik később a Fidesz-székház udvarán leülve, polgári engedetlenség formájában tiltakoztak az alaptörvény negyedik módosítása ellen - feltűnésmentesen közelítették meg a helyszínt. Megjegyezte azt is, hogy a rendezvény azért nem esett bejelentési kötelezettség alá, mert nem közterületen zajlott.
Pelle Andrea, az eljárás alá vontak jogi képviselője a tárgyalás előtt sajtótájékoztatón azt mondta, garázdaság miatt már indult korábban eljárás a székházfoglalók ellen, ezt azonban megszüntették, mert nem lehetett megállapítani a székházfoglalók felelősségét. A garázdaság ügyében tett feljelentésben szerepelt az is, hogy a gyülekezési joggal is visszaéltek a székházfoglalók. A rendőrség mindenkit megbírságolt, aki elmondta, hogy szervezője volt a demonstrációnak, de a határozatot nem fogadták el, és tárgyalás megtartását kérték.