Vladimir Tocsilovszkij kifejtette: az új alaptörvény a fogvatartottak emberi jogainak védelmét is kimondja és ehhez garanciákat ad, mindez pedig az önkényes fogva tartás megelőzését segíti. A szakértő kedvezően értékelte, hogy ombudsmani hivatal működik az országban, és azt is, hogy civil szervezetek konzultálhatnak a fogvatartottakkal, erre ugyanis – mint mondta – nem minden országban van lehetőség. Vladimir Tocsilovszkij emellett a független panasztestületek munkáját is üdvözölte.
Viszont véleménye szerint aggodalomra ad okot, hogy túl gyakran alkalmazzák az előzetes letartóztatás intézményét. A nemzetközi jogszabályok, egyezmények értelmében a fogva tartásnak csak kivételes esetben alkalmazható intézkedésnek kellene lennie, helyette más megoldásokat kellene megfontolni – mutatott rá. Úgy látja, a házi őrizet is a szabadságtól való megfosztás egyik formája, inkább az elektronikus eszközök használatának és a lakóhely-elhagyási tilalom alkalmazásának kellene elterjednie.
A szakértő közölte: ugyanakkor azzal is tisztában vannak, hogy a bírák döntenek a fogva tartásról, és a kormánynak nincs hatalma a független bírói hálózat felett. A bírák pedig gyakran az ügyészség javaslatait követik a fogva tartás elrendelésekor, a védelem érveit nem veszik figyelembe ugyanolyan súllyal – mondta. Kiemelte: gyakran úgy tűnik, az ügyészségnek nagyobb a hatalma, mint a védelemnek.