Nagy bejelentést tett Varga Mihály: kiderült, hogy ebben a mutatóban Magyarország toronymagasan vezet az Európai Unióban
„Történelmi eredményt ért el az ország” – mondta a pénzügyminiszter.
A nemzetgazdasági miniszter szerint kiemelt szerepe lesz a magyar műszaki értelmiségnek a gazdaságilag növekvő, erős és sikeres Magyarország megteremtésében.
Erről Varga Mihály a Kárpát-medencei magyar tannyelvű felsőoktatási intézmények tanévnyitó ünnepségén beszélt pénteken a fővárosban az Óbudai Egyetemen. A miniszter úgy fogalmazott: az egyetemek lesznek a letéteményesei a közös nemzeti jövőnek. A hallgatókhoz fordulva azt mondta: az ő kezükben, tehát jó kezekben van Magyarország jövője.
Szerinte a Kárpát-medencei egységes felsőoktatás megvalósítása azért fontos, mert alapot teremt arra, hogy egész magyarság a szülőföldjén boldogulva legyen sikeres, legyen képes érdekeinek érvényesítésére, céljainak megvalósítására. A tárca vezetője az utóbbi időszak kormányzati intézkedéseiről szólva hangsúlyozta, hogy Magyarország 2013-ban túllépett a recesszión, és növekedési pályára állt.
Klinghammer István felsőoktatási államtitkár arról beszélt, hogy a jövő Magyarországa, Kárpát-medencéje és magyar nemzete olyanná fog válni, amilyenné a mostani hallgatók teszik. Azt kérte tőlük, ne csak felsőoktatási diplomát szerezzenek, hanem az értelmiségi életpálya „ethosza” is legyen jellemző rájuk. Rudas Imre, az Óbudai Egyetem rektora arról beszélt, hogy az intézmény elkötelezett a határon túli magyar felsőoktatás, az anyanyelvi tudás átadása, a tudomány határok nélküli magyar nyelvű művelése mellett. A tanévnyitó tisztelgés a nemzeti összetartozás és az intézményi összetartozás előtt is – hangsúlyozta.
Sándorné Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia társelnöke azt hangsúlyozta, hogy a magyar tanítási nyelvű intézmények között kialakuló természetes szövetség, partneri kapcsolat lehet az, ami kölcsönös eredményeket és sikereket hoz. Tőkés László néppárti európai parlamenti képviselő arról beszélt, hogy nem a vendégmunkások, az elvándorlók útját kell követni, otthon kell jobb, élhető viszonyokat teremteni, és ez különösen igaz a külhoni magyarságra. Szülőföldön maradásuk létkérdés a nemzet számára –hangsúlyozta, majd úgy fogalmazott: „számítunk rátok, és ti is bízhattok bennünk”.
Az egyetem tájékoztatása szerint első alkalommal történt meg, hogy az Óbudai Egyetem és hat külhoni intézmény egy időben, a Kárpát-medence városaiban, egymással videókonferenciával összekapcsolódva nyitja meg ünnepélyesen a tanévet. A hat külhoni intézmény a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem, a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, a kolozsvári, a marosvásárhelyi, a csíkszeredai telephelyű Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a komáromi Selye János Egyetem, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola és a szintén szabadkai telephelyű Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kara.
Dávid László, a Sapientia rektora videóköszöntőjében hitet tett az autonómia mellett, és mint mondta, hisz abban is, hogy a tudást, a műveltséget anyanyelven lehet a legkönnyebben elsajátítani. A tanévnyitón az egyetem tiszteletbeli doktora lett Mészáros Alajos felvidéki néppárti európai parlamenti képviselő.