Kiss Norbert, az Emberi Erőforrások Minisztériumának ifjúságért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkára szerint „a nemzetnek a határa az addig ér, amíg az embernek a szíve ellát”, és ilyen értelemben az egész világon szétszóródott magyarság „egy nagy határon belül van, és ez a határ valójában nem létezik”.
A helyettes államtitkár arra kérte a fiatalokat, hogy családban gondolkodjanak. „Csak akkor lesznek a Kaposvári Egyetemen újabb és újabb növendékek, ha a magyar fiatalok családban gondolkodnak, csak akkor lesz nemzetstratégiával foglalkozó kutatóintézet, ha lesz nemzet, és lesznek benne fiatalok” – fogalmazott Kiss Norbert. A MIK résztvevői a vasárnap faültetéssel záruló rendezvényen előbb munkacsoportokban vitatják meg a fiatalokat érintő kérdéseket, az együttműködés lehetőségeit, végül egy plenáris ülésen összegzik az elhangzottakat és elfogadnak egy zárónyilatkozatot.
A Magyar Ifjúsági Konferenciát (MIK) magyarországi és határon túli fiatalok és szervezeteik képviselői 1999-ben hozták létre a Magyar Kormány kezdeményezésére. A MIK a magyarországi és a határon túli magyar fiatalok és szervezeteik fóruma, ahol képviselőik azonos alapértékek mentén gondolkodnak együtt, megismerhetik és megvitathatják terveiket, megoszthatják gondjaikat, és együttműködve valósítják meg közös elképzeléseiket. A MIK célja, hogy minél több magyar fiatal számára nyíljon lehetőség határokon átnyúló programokon, rendezvényeken való részvételre, elősegítvén a magyar ifjúság testi, szellemi, erkölcsi fejlődését.