Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Bajnai Gordon szerint Magyarország ma rosszabb helyzetben van, mint 2010-ben, de többre képes és jobbat érdemel.
Az Együtt‒PM szövetség vezetője a hét eseményeit értékelő pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta: bár Orbán Viktor miniszterelnök hétfői parlamenti „győzelmi jelentése” szerint Magyarország jobban teljesít, valójában az ország minden hadszíntéren ‒ az adósság, a megszorítások, a munkanélküliség és az Európai Unió ellen indított háborúban is ‒ vesztésre áll.
Bajnai Gordon kifejtette: az államadósság 2000 milliárd forinttal több, mint 2010-ben, ráadásul a kormány elköltötte a 3000 ezer milliárd forintos magánnyugdíjvagyont. Ez fejenként összesen 500 ezer forintos adósságnövekedést jelent ‒ fűzte hozzá. A volt miniszterelnök szerint az Orbán-kormány három év alatt 2650 milliárd forint megszorítást hajtott végre, azaz minden magyar emberre átlagosan 260 ezer forint többletteher jutott. Bajnai Gordon kitért arra is, hogy a kormány által 2010-ben meghatározott növekedési pályához képest 4000 milliárd forinttal kisebb a GDP. „Ezt hozta a fényevésnek megfelelő unortodox gazdaságpolitika” ‒ mondta.
Hozzátette: közben 60 ezerről 230 ezerre nőtt a bajban lévő devizahitelesek száma, több a munkanélküli, a kormány pedig az ötödik alkotmánymódosítással kapitulál az Európai Unió előtt. Szerinte az unió elleni értelmetlen „hadjárat” kudarcát jelzi az is, hogy Magyarország 1500 milliárd forinttal kevesebb támogatást kap a következő hétéves költségvetési ciklusban.
A volt kormányfő bírálta azt is, hogy hírek szerint a kormány az értékbecslésben szereplőnél 150 milliárd forinttal többet készül fizetni a német E.ON magyarországi gázüzletágáért. „Magyarország hiába gürcöl (...), munkája eredményét újra és újra lenullázza a rossz kormányzás. (...) Magyarország rosszabb helyzetben van, de többre lenne képes és jobbat érdemel. 2014-ben az örökös háborúskodás helyett a békés építkezés korszakát hozzuk el” ‒ összegzett.