Beszédében kitért arra is: 2010-ben olyan körülmények közé érkeztek, ahol évtizedeken át „szálirány ellen fésülték a történelmet, de a fagyos kelet mára szövetséges lett, és bizonyos, hogy növekvő szerep vár rá a nehéz időket élő Európában”. Az eltelt kormányzati időszak egyik nagy erényének nevezte, hogy kormány képes volt mindenki számára érthető üzeneteket adni a bonyolult viszonyrendszerről. Ennek kapcsán kifejtette: „közös úton haladunk, ismerjük a szabályrendszert, de a járművet, annak sebességét, a gyorsítósáv, illetve a parkolók igénybevételét magunk akarjuk és fogjuk meghatározni”.
Nagy Gábor Tamás, a Fidesz mandátumvizsgáló bizottságának elnöke arról tájékoztatott, hogy jelenleg 35 393 Fidesz-tag van az országban. A politikus szombaton 1691 küldött mandátumának igazolására tett javaslatot, amelyet a kongresszus egyhangúlag elfogadott. Közölte: ennek alapján 846-an szükségesek a határozatképességhez. Mivel a tanácskozás megnyitójáig csaknem 1300-an regisztráltak, a kongresszus határozatképes – mondta Nagy Gábor Tamás, aki emlékeztetett arra, hogy eredetileg júniusban tartották volna a tisztújító kongresszust, de a dunai árvízre tekintettel elhalasztották. A kongresszus levezető elnökének Szájer Józsefet választották, a levezető elnökség tagjai pedig Járóka Lívia európai parlamenti képviselő és Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója lett.
A tanácskozás tagjait levélben köszöntötte Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke. A politikus levelét Kocsis Máté olvasta fel. Wilfried Martens a néppárt nevében örömmel küldte támogató és bátortó üzenetét. Mint írta, mindenki tisztában van azzal, milyen kihívások előtt áll Európa, a válság hatása pedig Magyarországot sem kerülte el. Felidézte ugyanakkor, hogy a Fidesz-kormány 2010-ben nem akart kibújni a feladat alól, nekifogott a feltétlenül szükséges intézkedések sorozatához. A magyarok felismerték, hogy szükség van a reformokra, és támogatták a kormányt azok végrehajtásában. Mindennek meglett az eredménye is, hiszen a nemzetközi befektetők bizalma helyreállt, az előrejelzések szerint visszatér Magyarországon a növekedés, a siker legkézzelfoghatóbb bizonyítéka pedig az, hogy Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, és visszafizette az IMF-hitelt – fogalmazott Wilfried Martens, aki szerint nem térhetnek vissza „a sötét idők”, mert túl sok forog kockán. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a választások miatt 2014 sorsdöntő év lesz a Fidesznek, amelyet a néppárt támogatni fog, és szerinte mind a Fidesz, mind pedig a néppárt győzni fog jövőre.