Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
A Demokratikus Koalíció (DK) véleménye szerint már a tanév harmadik napjára kiderült, hogy a központosított állami iskolai rendszer a jelenlegi formájában működésképtelen – mondta az MTI-nek szerdán a párt budapesti ügyvivője.
Arató Gergely arra szólította fel a miniszterelnököt, hogy nevezzen ki új személyeket a területért felelős Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere valamint Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár helyére.
A politikus – aki tanároktól és szülőktől gyűjtött tapasztalatokra, valamint a sajtóban megjelentekre hivatkozott – úgy fogalmazott, alig történtek érdemi előkészületek az új rendszer bevezetésére, azt erőből, politikai akarattal kényszerítették rá a közoktatásra, „amiből semmi jó nem származott”.
Szinte minden iskolában jelentkezett az a probléma, hogy a szülők a tanévkezdéskor számos fontos kérdésre nem kaptak megnyugtató választ. Senki nem tudja, hogyan fog működni az egész napos iskola, az milyen kínálatot nyújt majd a gyermekeknek, és azt az intézmények miből finanszírozzák – mondta, hozzátéve, hogy a családok számára az is gondot jelent, miként tudják a gyermekeiknek biztosítani a korábban beütemezett programokat, például a különórákat. Hangsúlyozta, hogy most már az iskola egyedi döntésétől függ, hogy elengedik-e a diákokat.
A tankönyvellátásra áttérve azt mondta, a korábbi rendszer jól működött, most viszont előbb júliusban majd augusztusban kérték a szülőktől, hogy előre fizessék be a tankönyvek árát. Szerinte ennek ellenére volt olyan iskola, ahová a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) még szeptember elsején sem küldte el a befizetések listáját. A tankönyvek pedig zárt csomagban érkeztek, ha valami kimaradt belőlük, akkor hetekbe telhet a pótlása - mondta.
Úgy vélte, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) sem képes ellátni a magára vállalt feladatokat, emiatt sok iskolában a tanév elején még nincs meg a tantárgyfelosztás, nem engedélyezték az órakereteket. Emellett szerinte a pedagógusok keserűen fogadták, amikor az életpálya-modellhez ígért béremelésről kiderült, hogy
„átverés”. „Számos pedagógusnak nem növekedett, hanem csökkent a bére” – fogalmazott –, mert elvesztették a túlórák után járó többletjövedelmeket, miközben növekedett a munkaterhelésük.